Senet nasıl doldurulur?

Senet nasıl doldurulur?

Pek çok kişi ve firmalar tarafından kullanılan senetler dikkatli kullanılması gereken anlaşma metinleridir. Bu bakımdan pek çok kimse tarafından senet nasıl doldurulur soruları gündeme gelmektedir.

Senet Nedir?

Senet tanımı itibariyle bir borçluluk durumu halinde iki kişi ya da firmalar arasında imzalanan bir belgedir. Hukuksal olarak yaptırımı bulunmaktadır ve senet imzalandığı anda yükümlülüğü başlar. Senet için borçlu ve alacaklı olarak iki taraf bulunur. Senet kıymetli belgeler arasında yer aldığı için hukuk sisteminde de kendisine yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Bu özellikler ise dikkate alınmadığında senet geçersiz sayılabilmektedir. Bu yüzden senet düzenleme esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Senet Doldurma Nasıl Yapılır?

Senet doldurma yapılışı itibariyle dikkatli olunması gereken bir noktadır çünkü yanlış senet doldurmak ya da düzenlemek ileride çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan senet düzenleme için vade, ödeme günü, ödenecek olan tutar, lehtarın ismi, ödeme yöntemi, düzenleme tarihi ve düzenleme yeri, borçlunun adı ve soyadı gibi bilgiler açık ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edilmediğinde çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir.

Doğru Senet Doldurma İşlemleri

Doğru senet doldurma yöntemleri olarak öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta senet düzenleme tarihidir. Bu nokta, boş senedin alt kısmında bulunur ve senedin imzalandığı günü içermelidir. Tarihsiz olan senetler geçersiz sayılabilmektedir. Bunun yanında üst kısımda yer alan ödeme tarihi kısmı dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Bu noktaya da borcun ödeneceği tarih rakam ile yazılmalıdır. Ödeme tarihinin yanında bulunan kısımda ise vade kısmına yer verilmelidir.

Daha sonra üst kısımda yer alan Türk Lirası başlıklı kısım için ödenecek tutar rakam ile yazılmalıdır ve senet doldururken dikkat edilecek en önemli nokta burasıdır. Toplam borç tutarı, rakamların başına ve sonuna # koyularak yazılmalıdır. Bu durumda örneğin 5 bin TL’lik bir borç için şu şekilde yazılmalıdır: #5000# TL. Daha sonra ise diğer gerekli olan kısımlar doldurulmalı ve senet üzerine alacaklı ile borçlunun da imza atmaları gerekmektedir. Taraflardan birisinin imza atmaması halinde ise borç geçersiz sayılacaktır.