SGK borcu yoktur yazısı nedir, nasıl alınır?

SGK borcu yoktur yazısı nedir, nasıl alınır?

SGK borcu yoktur yazısı işverenlerin ihtiyaç duydukları belgeler arasındadır. Bu bakımdan kredi çekmek, sunulan teşviklerden yararlanmak ya da ihaleye girmek gibi pek çok konuda gerekli olan SGK borcu yoktur yazısı kolay yöntemler ile alınmaktadır.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

SGK borcu yoktur yazısı işverenler için önemli belgelerin arasında yer almaktadır. Kredi çekmek, sunulan teşviklerden yararlanmak, ihaleye katılmak gibi pek çok alanda borcu yoktur yazısı almak gerekmektedir. Belgenin alınması için gerekli olan başvuruların yapılması gerekiyor. Bu yazı ile birlikte işverenler için sunulan imkânlardan yararlanmak mümkün hale geliyor. Daha önceden sadece Sosyal Sigortalar Kurumu ile il ve ilçe müdürlüklerinden alınabilen yazı, günümüzde dijital ortamdan pratik ve hızlı bir şekilde alınabiliyor.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Alma

SGK borcu yoktur yazısı almak için SGK internet sisteminin kullanılması gerekiyor. Daha önceden işverenler, borcu yoktur yazılarını almak için SGK’ya gidiyorlar ve burada talep halinde kendilerine borcu yoktur yazısı veriliyordu. Günümüzde ise internet ortamından kolay bir şekilde borcu yoktur yazısı alınabiliyor. Öncelikle borcu yoktur yazısı almak için SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor. Başka bir deyişle, işletme ile ilgili sayfaya giriş yapılarak tanımlama sağlanması gerekiyor. Bunun için işletmenin bir kullanıcı tanımlamasına ihtiyaç duyuluyor. Gerçek Kişi İşverenler, Tüzel Kişi İşverenler ve Adi Ortaklıklar adı altında, firma hangisine uygunluk gösteriyorsa başvuru yapılması gerekiyor. Bu işletmelerin başvuru formlarının öncelikle SGK’ya teslim ediliyor ve daha sonra internet sitesi üzerinden belge alınabiliyor.

SGK Borcu Yoktur Yazısı İşlemleri

SGK borcu yoktur yazısı işlemleri için öncelikle SGK’nın resmi internet sitesine giriş yapmak gerekiyor. Üst kısımdaki işveren sekmesine bastıktan sonra açılacak olan sayfanın alt kısmında yapılacak işlemler görüntüleniyor. Bu kısımda, e – borcu yoktur uygulaması butonuna basmanız gerekiyor.

Daha sonrasında açılan sayfanın sağ tarafında bulunan uygulamaya giriş sekmesinin seçilmesi gerekli. Sisteme giriş yapmak için ise SGK’dan alınmış kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifrelerinin girilmesi gerekiyor. Daha sonra bu bilgilerin girilmesinin ardından açılan sayfadan SGK borcu yoktur yazısını alabilirsiniz.