SGK prim yapılandırması nasıl yapılır?

SGK prim yapılandırması nasıl yapılır?

SGK prim yapılandırması kuruma borçlu olan pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Vergi ve prim borçlarını yapılandırma kanunu Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra prim borçlarını ödemek isteyenlere önemli avantajlar sunuluyor.

SGK Prim Borçları Yapılandırması Başladı

Resmi Gazete’de yayımlanan vergi ve prim borçlarının yapılandırması kanunu ile birlikte SGK’ya prim borcu olanlar için önemli bir ödeme kolaylığı getirildi. Buna göre pek çok borç ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlar da ödeme kapsamına alındı. SGK borç yapılandırma başvuru tarihi ise 17 Kasım’dan itibaren başladı ve yıl sonuna yani 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar başvuru kanalları üzerinden borç yapılandırma için başvuru yapacaklar borçlarını daha kolay taksitler üzerinden ödeyecekler ve aynı zamanda çeşitli indirimlerden de yararlanacaklar.

SGK Prim Borcu Yapılandırma Detayları Neler?

SGK prim borcu yapılandırma detayları da açıklandı. Buna göre 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırmadan yararlananlar önemli avantajlar elde edecekler. Prim borçları anapara üzerinden hesaplanacak ve 18 aylık taksitler ile ödenecek. Ancak taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak ve esasında borçların yapılandırması 36 ayda gerçekleşmiş olacak. Bu bakımdan ödemeyi peşin yapacaklar faiz tutarı üzerinden yüzde 90 oranında silinmeden yararlanacaklar. Toplam borçlarını iki taksitte ödeyecekler ise yüzde 50 faiz indiriminden yararlanabilecekler. Diğer kalan taksitler için ise 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler söz konusu olacak. Bu sayede prim borçları daha kolay şekilde ödenebilecek.

SGK Prim Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK prim borçları yapılandırma başvuruları için e – devlet ya da interaktif vergi dairesi kanalı kullanılabilmektedir. E – devlet üzerinden yapılan girişler yine sayfayı interaktif vergi dairesine yönlendirmektir. Bu yüzden SGK prim yapılandırma yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Öncelikle interaktif vergi dairesi resmi internet sitesine giriş yapın, e – devlet ile giriş yapabilirsiniz.

Daha sonra menüden borç yapılandırma kısmını seçin.

Yapılandırma ekranından yapılandırmak istediğiniz borcu seçin.

Açılacak sayfada istenen bilgileri girin ve ödemenin nasıl yapılacağına, taksit sayılarına karar verin.

Daha sonra bilgilendirme metnini okuyarak SGK yapılandırmasını tamamlayın.