Sözleşmeli personel işe geri dönebilir mi?

Sözleşmeli personel işe geri dönebilir mi?

Bazı sözleşmeli personeller gerekli durumlardan işten ayrılmak durumunda kalabiliyorlar. Ancak İş kanununa göre bu personellerin tekrar işe geri dönme hakları saklı tutuluyor.

Sözleşmeli personellerin işe geri dönüşleri için hangi şartları yerine getirmesi gerektiği kanunda detaylı şekilde belirtilmiştir.

Eğer personel de istiyorsa dilediği zaman ayrıldığı işyerinde geri dönebilir. Yalnızca bazı sözleşmeli personeller de geri dönüş süresi 1 yıl olarak belirlenirken bazı personeller de böyle bir şart aranmaz.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL NASIL İŞE DÖNEBİLİR?

Sözleşmeli personeller belli kanunlarda yeniden hizmete alınma hakkına tabi tutulmuştur. Bir sözleşmeli personel doğum yapması, askere gitmesi veya evlat edinmesi durumunda sözleşmeyi feshettiği iş yerine dönme hakkına sahiptir. Fakat bu personelin işe geri alınması için tazminat almamış olması ve doğumdan ya da evlat edinmeden sebep hizmete başlayamama süresi 2 yıl olup askerlik nedeniyle sözleşmeyi fesheden vatandaşların ise terhis tarihinden itibaren en az 30 gün içerisinde işyerinde dönüş sağlaması gerekir.

1 YIL İÇİNDE GERİ DÖNEMEYEN SÖZLEŞMELİ PERSONELLER KİMLERDİR?

Sözleşmeli personel hizmet sözleşmesine uyumayacak tarzda davranış sergilerken kurum tarafından veya kendi tarafından sözleşmesinin feshedilmesi durumunda sözleşmeli personel bir yıl sonra geri dönemez.

1 YIL ŞARTI KİMLERDE ARANMAZ?

Yukarıda bahsi geçen bir yılı şart koşmayan durumlarda vardır. Bu durumları aşağıdaki gibi göstermek mümkündür; bu durumlar eş ve sağlık durumu, eğitim durumu gibi gösterilebilir. Yeniden geri dönseler dahi tekrar işe gidiyor gibi prosedür uygulayacaklardır.