Şubeye gitmeye gerek kalmadan banka hesabı açılabilecek

Şubeye gitmeye gerek kalmadan banka hesabı açılabilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan yeni karara göre bankaya gitmeden hesap açılışı mümkün olacak. Buna göre herhangi bir bankadan hesap açtırmak isteyenler dijital ortamda gerekli başvuruları yaparak hesaplarını açabilecekler.

Şubeye Gitmeye Gerek Kalmayacak
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre bundan böyle hesap açmak için banka şubelerine gitmeye gerek kalmayacak. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak yeni yöntemde ıslak imza gerekmeden banka hesapları açılabilecek.

 

BDDK tarafından, bankalar kapsamında yeni müşterileri kazanmak ve müşteri kimliklerinin doğrulanmasında kullanılacak uzaktan kimlik tespitlerinin yöntemlerinin belirlenmesi için Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı hazırlandı. Buna göre düzenleme yürürlüğe alındıktan sonra uzaktan kimlik tespiti mümkün hale gelecek. Böylece yeni dönemde uzaktan kimlik doğrulaması yaparak, hem banka müşterisi olunacak hem de mevcut müşteriler bankacılık işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bu kapsamda gerçek kişilerin uzaktan kimlik tespitleri, banka çalışanları ile müşteri olmak isteyen kişinin fiziksel olarak aynı ortamda bulunmasına gerek kalmayacak ve çevrim içi olarak görüntülü görüşmeyle birbirleri ile iletişim kurmaları zorunluluğu da ortadan kalkacak.

 

İşlemler 10 – 15 Dakikada Tamamlanacak
Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından hesap açma işlemleri 10 – 15 dakika gibi bir sürede tamamlanacak. Hem bankaların iş yoğunluğunu azaltmak hem de salgın şartlarında daha sağlıklı bir şekilde hizmet verilmesi için önemli olan bu karara göre müşteriler görüntülü görüşme yaparak banka temsilcisi ile görülecekler. Görüntülü görüşme ile uzaktan kimlik tespiti Almanya, Fransa, İspanya ve Estonya gibi ülkelerde bir süredir uygulanıyor. Yakın zamanda da sanal bankalar Türkiye’de de görüntülü görüşme ile kart ya da hesap başvurularını değerlendiriyorlardı. Düzenleme ile bu yöntem tüm bankalar için geçerlilik kazanacak.