Temmuz ayı cari açık rakamları açıklandı

Temmuz ayı cari açık rakamları açıklandı

Merkez Bankası tarafından verilere göre bir önceki yılın Temmuz ayında 1,99 milyar ABD doları fazla vermiş olan cari işlemler, bu ayda 1,817 milyar dolar açık verdi.

Temmuz Ayı Verileri Açıklandı

Merkez Bankası tarafından Temmuz ayına ilişkin olarak ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı. Açıklamaya göre geçen sene 1,99 milyar dolar cari fazla verilirken, 2020 Temmuz ayında 1,817 milyar dolarlık açık verildi. Önceki ay kapsamında da 2,93 milyar dolar cari açık verilmişti. Bu açıklamalara göre 12 aylık cari işlemler açığı ise 14,94 milyar dolara ulaştı.

Açıklamada ise “bu gelişme kapsamında hizmetler dengesi kaynaklı olan net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 4,617 milyar ABD doları azalmış olduğu ve 288 milyon ABD dolarına ve ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişlerin de 55 milyon ABD doları azalması göstererek 80 milyon ABD dolarına gerilemesi etkili oldu,” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca “diğer yandan, ödemeler dengesi tanımlı olan dış ticaret açığının da 425 milyon ABD doları azalarak 1,853 milyar ABD doları seviyesine çekildiği,” tanımlandı.

Geçen Yıla Göre Düşüş

Altın ve enerji hariç cari işlemlerin hesabına bakıldığında, önceki yılın Temmuz ayında 5,349 milyar ABD doları fazla verilirken, bu yılın Temmuz ayında 2,095 milyar ABD doları fazla verilmiş oldu. Birincil gelir dengesi kaynaklı olan net çıkışlar ise bir önceki yılın aynı ayına göre toplamda 440 milyon ABD doları azalarak, 332 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Finans hesaplarındaki doğrudan yatırımlardan kaynaklı net girişler ise 226 milyon ABD doları oldu.