Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır? Yaptırmayanlar için ceza var mı?

Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır?  Yaptırmayanlar için ceza var mı?

Trafik sigortası milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor ve özellikle yeni araç alanlar için büyük bir önem taşıyor. Ancak pek çok kişi trafik sigortasının kapsamı ve hangi süreler ile yenilenmesi gerektiğini bilmediği için çeşitli sorunlar yaşanıyor.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası ya da zorunlu trafik sigortası trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu sigorta çeşididir. Bu sigortayı, kasko ile karıştırmamak gereklidir çünkü kasko isteğe bağlı olarak, aracın kendisine teminatlar sunarken, trafik sigortası aracın kendisine değil, kaza sonucunda karşı tarafa verilen hasarı karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu yüzden her araç sahibinin trafik sigortası yaptırması zorunludur ve trafik sigortası olmayan araçlar tespit edildiğinde trafik ekipleri tarafından cezai işlem uygulanmaktadır. Yapılan kontrolde trafik sigortasının olmadığı tespit edilen araca 132 TL ceza kesilmektedir. Kesilen bu ceza erken ödendiği durumda indirim uygulanmakta ve 15 gün içinde ödenmesi halinde yüzde 25 indirim oranlı ile 99 TL’ye düşmektedir. Fakat bu ceza, trafik sigortası yaptırıncaya kadar her kontrolde kesilecek bir cezadır.

 

Trafik Sigortası İçeriği Nedir?

Trafik sigortası ile kasko sık sık birbirine karıştırılmasına rağmen trafik sigortası, trafikte diğer araç ve kişileri koruma altına almaktadır. Yaşanacak kazalar sonucunda üçüncü kişilerin korunmasını sağlar ve böylece hem maddi hem de manevi zararların önlenmesine neden olur. Trafik sigortası şirketleri tarafından oluşan kaza sonucunda kusur oranına göre ödeme sağlanmaktadır. Hasarın belirlenmesi için ise tam kusur ya da karşı taraftan daha fazla kusurlu olma oranı aranmaktadır. Bu kapsamda trafik sigortası, aracın kendisinde oluşan hasarları, yağmur, dolu, hırsızlık, yangın, deprem, sürücü hatasından kaynaklı kazaların hasarlarını karşılamamaktadır. Bu türden hasarların karşılanması için istek dahilinde yapılan kasko yaptırılmalıdır.

 

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenir?

Trafik sigortası yenileme işlemleri yıllık bazda yapılmaktadır. Trafik sigortasının ilk yapıldığı tarihten temel alınarak her yıl o tarihte sigorta poliçesi yenileme işlemleri yapılır. Eğer poliçe sahibi yıl içinde sigortayı kullanmamışsa bir dahaki yıl daha düşük prim ödemektedir. Fakat sigortadan yararlanılmışsa bu durumda da prim tutarları artış göstermektedir.