Ücret kesme cezası şartları neler? İşveren ücret kesme cezası verebilir mi?

Ücret kesme cezası şartları neler? İşveren ücret kesme cezası verebilir mi?

Performansa dayalı olarak işveren işçi ücretlerinden kesinti yapabilir mi? Günümüzde en çok merak edilen ve en çok tartışılan konulardan birisi ücret cezası kesme şartlarıdır. Peki, ücret kesme cezası hangi şartlarda uygulanabilir?

Ücret Kesme Cezası 4857 sayılı İş Kanununda 38. Maddesinde açıkça belirtilmiştir. Kanundaki maddeye göre işveren kanunda toplu iş sözleşmesi ile belirtilen durumlar dışında işçi ücretlerinden hiçbir kesinti uygulayamaz. Bunu yapabilmesi için ancak toplu iş sözleşmesinde yer alan sebepler olması gerekmektedir. Aksi takdirde işçi ücretlerinden hiçbir suretle kesinti gerçekleştiremez.

İŞVEREN ÜCRET KESME CEZASI VEREBİLİR Mİ?

İşveren işçi ücretlerinde performansa dayalı olarak bir kesinti gerçekleştiremez. Eğer işçi ücretlerinde herhangi bir kesinti uygulanacaksa bu durum kesinlikle somut delillere dayandırılmalı ve bunun yanı sıra toplu iş sözleşmesinde bu durum açıkça belirtilmelidir. Bu durum dışında işçi ücretlerinden kesinti yapan işveren işverene kanunda belirtilen hükümlere göre para cezasına çarptırılır.

Eğer işveren işçi ücretinden kesintisi yapacaksa bu durumu ve nedenini kanıtlamalı, bu durumu işçiye bildirmeli, 1 ayda iki günlükten fazla ya da parça başına yapılan işlerde de işçi ücretinin iki günlük kazancından fazla kesinti uygulayamaz. Ayrıca işveren bu unsurların dışında bir yıl içeresinde 24 günlük kesintiden fazlasını uygulayamaz. Aksi durumda kanuna aykırı hareket etmiş olur ve bu durumda işverenin ceza alması durumu ortaya çıkar.