Virman nasıl yapılır? Virman nedir?

Virman nasıl yapılır? Virman  nedir?

Aynı hesaba ait transfer işlemleri için önemli olan virman işlemleri ücretsiz ve hızlı bir şekilde tamamlamayı sağlamaktadır. Ancak pek çok kişi bazı durumlarda gerekli olan virman konusunda virman nedir sorusunu soruyor.

Virman Nedir?

Virman tanımı itibariyle en basit hatları ile bir bankanın aynı şubesinde bulunan hesapların arasında yapılan para transfer işlemlerine denilmektedir. Bu bakımdan hesap sahibi kişi aynı banka şubesindeki hesapları arasında transfer yapabilmektedir. Genelde EFT, havale ve virman arasında karışıklık bulunmaktadır. EFT farklı bankalara yapılan transferi, havale ise aynı bankanın farklı hesapları arasında yapılan işlemleri tanımlar. Virman ise tek kişiye ait olan ve aynı bankada bulunan hesaplar arasında transfer yapmayı sağlamaktadır.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman yapılışı itibariyle oldukça kolaydır ve herhangi bir ücret talep edilmez, bu açıdan virman ücreti bulunmamaktadır. Virman yapabilmek için ise pek çok yöntem bulunmaktadır. Genelde ise internet şubesi tercih edilmektedir. Bankada bulunan hesaplar arasında virman yapmak istiyorsanız internet şubesine giriş yapmanız gerekiyor. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra hesaplar arası transfer işlemi seçilmeli ve buradan transferin alınacağı hesap ile transfer yapılacak hesap seçilerek kısa süre içerisinde virman işlemi yapılmaktadır. Bu işlem aynı zamanda şubelerden ya da ATM’lerden de yapılabilmektedir. Tüm bankalar için virman işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Virman yaparken dikkat edilecekler esasında tek kişiye ait hesaplar arasında transfer işlemi yapıldığından çok fazla değildir. Çünkü transfer başka bir hesaba aktarılmadığı için oluşacak herhangi bir sorun da çok kolay bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Eğer yine de virman sırasında hata yapıldıysa yani istemeden başka bir hesaba para gönderildiyse, bu durumda tekrar virman işlemi aynı anda yapılabilir ve transfer yapılan hesaptan istenen tutar geri hesaba aktarılır. Bu etmenler yüzünden virman işlemleri sırasında çok fazla sorun yaşanmamaktadır. Bu noktada unutulmaması gereken nokta ise bir başka bankada kendinize ait bir hesabınız varsa bu hesaba virman yapamazsınız. Bu durumda EFT yapmanız gerekecektir, transfer yapacaklar aynı bankada işlem yapmaya dikkat etmelidir.