Yeni ödeme sistemi FAST nedir? FAST nasıl kullanılır ve avantajları neler

Yeni ödeme sistemi FAST nedir? FAST nasıl kullanılır ve avantajları neler

Yeni ödeme sistemi FAST yakın zamanda kullanılmaya başlıyor. Bankalar arasında para transferini hızlı ve pratik hale getirecek olan sistem pek çok kullanıcı tarafından FAST sistemi nedir sorusuna neden oluyor.

FAST Sistemi Nedir?

FAST sistemi tanımı itibariyle Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelmektedir. Merkez Bankası tarafından 18 Aralık 2020 tarihinde kullanıma sunulacak olan bu sistem, bankalar arasındaki para transferlerini kolay hale getirmek amacıyla kullanılacaktır. Bilindiği gibi halihazırda bankalar arasındaki para transferleri EFT işlemleri ile yapılmaktadır. Ancak EFT yapmak sadece mesai saatleri içerisinde geçerli olduğundan para transferi açısından büyük sorunlar yaratabilmektedir. FAST ise kullanıcılarına 7 gün 24 saat saniyeler içerisinde bankalar arasındaki hesaplarda para transferi yapmayı mümkün hale getirecek.

FAST Sistemini Kimler Kullanacak?

FAST sistemi kullanıcıları olarak tüm banka müşterilerine sunulacak. Ancak başlangıçta sadece pilot uygulama olarak hayata geçirilecek ve sistemin olası sorunları ya da hataları bu şekilde tespit edilebilecek. İnternet ya da mobil bankacılık üzerinden kullanıma açılacak olan FAST sistemi tüm kullanıcılar kullanabilecekler. Sistem sayesinde ödeme yapmak çok daha kolay bir hale getirilmiş olacak. Sadece kart ya da hesap şifresi ile değil telefon numarası, kimlik numarası ya da eposta adresi ile ödeme yapmak kolay hale geldiği için hızlı bir şekilde kullanıcılar işlemlerini tamamlayabilecekler.

FAST Sistemi Ne Sunuyor, Avantajları Neler?

FAST sistemi avantajları bakımından bankacılık alanında yeni bir dönem başlatacak. Çünkü bilindiği gibi bankalar arasında para transferi EFT olarak adlandırılan sistem ile yapılıyor. Bu sistem ise mesai saatleri içerisinde çalıştığı için pek çok soruna ve yavaşlığa neden olabiliyor. Aynı zamanda hafta sonlarında para transferinin yapılmaması da yine kullanıcılar tarafından zaman kaybı olarak görülebiliyor. Ayrıca EFT’nin mesai saatleri içerisinde işleme alınması daha sonradan iptal edilmesi gibi çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor. FAST sistemi faydaları ile saniyeler içerisinde hesaplar arasında para transferi yapmak mümkün hale gelecek. 10 dakikayı geçen işlemler otomatik olarak iptal edilecek ve böylece kullanıcılar açısından da önemli bir güvenlik sağlanacak.