Yeşil kart sigortası nasıl yaptırılır?

Yeşil kart sigortası nasıl yaptırılır?

Yurtdışına çıkışlarda özellikle trafik güvenliğinin sağlanması açısından yeşil kart sigortası büyük önem taşıyor. Yeşil kart sigortası alımı ile birlikte ehliyet sahipleri yurtdışında da güvenli bir şekilde yolculuk yapabiliyorlar.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Yeşil kart sigortası tanımı itibariyle yurtdışında trafik kazalarında oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Tam adı uluslararası motorlu taşıt sigortası olan bu belge sayesinde yurtdışında trafikte oluşan tüm kazalarda oluşan hasarlar karşılanmaktadır. Yeşil kart sigortası ile yurtdışındaki yolculuklarda meydana gelen trafik zararları bulunulan ülkenin yasalarına göre teminat altına alınmaktadır. Yeşil kart sigortasının işleyişi, sistem dahilinde herhangi bir ülkeye kayıtlı olan motorlu taşıtın ülkesi dışında neden olmuş olduğu trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan maddi ya da bedeni zararları karşılamaktır. Bunun için ise öncelikle kendi ülkesinin yeşil kart bürosuna sürücülerin üye olmaları gerekmektedir. Ayrıca üyelik işlemi sonrasında sigorta şirketleri tarafından yeşil kart sigortası başvurusu yapılması gerekmektedir.

Yeşil Kart Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yeşil kart sigortası yaptırmak için Yeşil Kart Büroları’na gitmek gerekmektedir. Sigorta ücretleri ise İstanbul, İpsala, Hamzabeyli, Kapıkule ve İzmir Turing bürolarında ödenebilmektedir. Pek çok sigorta şirketi tarafından internet üzerinden de yeşil kart sigortası işlemleri yapılmaktadır. Yeşil kart sigortası yaptırmak için ise fiyatlar süreye göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre yeşil kart sigortası ücretleri şu şekildedir;

15 gün otomobil; 55 dolar,

15 gün motosiklet; 45 dolar,

1 yıllık otomobil; 270 dolar,

1 yıllık motosiklet; 120 dolar olarak sigorta yapılmaktadır.

Belirtilen sürelerin dışında kalınacaksa bu durumda 15 günlük tutar üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

Yeşil Kart Sigortası Avantajları Neler?

Yeşil kart sigortası avantajları yurtdışında aracınız ile karıştığınız kazalarda oluşan maddi hasarın ödenmesini sağlamasıdır. Özellikle yabancı bir ülkede kaza sonucunda oluşan hasarı ödemekte güçlük çekebilir ya da muhatap bulamayabilirsiniz. Yeşil kart sayesinde sigorta şirketi ile yapılmış teminat kapsamında hasar ödemelerini tamamlayabilirsiniz. Yeşil kart sigortası hakkında bilinmesi gereken bir diğer husus da muhtaç olanlara verilen yeşil kart söz konusu olan sigorta olmayıp ikisi farklılık taşımaktadır. Yeşil kart sigortası sadece trafik kazaları ile ilgidilir.