Ziraat Bankası EFT ve Havale nasıl yapılır?

Ziraat Bankası EFT ve Havale nasıl yapılır?

Ziraat Bankası'ndan yapacağınız Havale ve EFT işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden takip edebilirsiniz, Günün herhangi bir saatinde yapmış olduğunuz para transferini dilediğiniz zaman kolaylıkla iptal de edebilirsiniz.

Ziraat Bankası para çekme, para yatırma, para transferi gibi işlemler ATM’lerden kolaylıkla yapılabilmektedir. Banka ATM’si üzerinden yaptığınız işlemlerde sizden komisyon kesilmeyecektir. Saat sınırlaması olmadan Ziraat Bankasına ait hesaplar arasından istediğiniz zaman EFT ve havale yapabilirsiniz. EFT ve havale işlemlerinizi mobil bankacılık üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bütün bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankasında da EFT ücreti bulunmaktadır. 1000 TL’ye kadar yapacağınız EFT’lerde 1 TL, 1000-50000 TL arasındaki EFT’lerde 2 TL ve 50000 üzeri EFT’lerinizde 25 TL ödersiniz.

Ziraat Bankası EFT ve Havale

Ziraat mobile girdikten sonra sağ altta yer alan menüye tıklamalısınız. Çıkan seçeneklerden para transferleri seçeneğine tıkladığınızda karşınıza yapabileceğiniz işlemlerle ilgili bir liste çıkacaktır. İkinci sırada yer alan Başka hesaba havale ve EFT seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra, alıcıyı daha önce kaydetmişseniz kayıtlı alıcılardan seçebilirsiniz. İlk kez EFT işlemleri yapacaksanız, yeni bir alıcı sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Buradan da yapmanız gereken EFT işlemini IBAN ile mi yoksa Hesap no ile mi göndermek istediğinize karar vermelisiniz. Elinizde bulunan bilgilere göre istediğiniz seçeneği tıklayabilirsiniz.

IBAN yerine TR ile başlayan IBAN numarasını daha sonra alıcının adı ve soyadını girmelisiniz. Devam butonuna tıkladıktan sonra, size ait hangi hesaptan para göndermek istediğinizi seçmelisiniz. Gönderici hesabınızı seçtikten sonra üçüncü adıma geçersiniz. Onayla ve devam et sekmesine tıkladığınızda göndereceğiniz miktarı girmeniz gerekmektedir. Miktarı girdikten sonra devam sekmesine tıklayarak ilerlemelisiniz. Para gönderme tipinizi diğer ödemeler olarak seçebilirsiniz. Kira veya çalışan ödemesi, eğitim ödemeleri gibi herhangi bir ödeme yapıyorsanız bu sekmelerden birini seçebilirsiniz. Bunlar dışında diğer ödemeleri seçebilirsiniz. İstediğiniz sekmeyi tıkladıktan sonra, dilerseniz açıklama kısmına iletmek istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Devam butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza tüm bilgiler gelecektir. Tüm bilgileri inceleyerek doğruluğundan emin olmalısınız. Düzeltmek istediğiniz bilgileri düzeltebilirsiniz. Kontrolden sonra onayla butonuna bastıktan sonra para transferiniz gerçekleşecektir.

Ziraat Bankası EFT ve Havale Nasıl İptal Edilir?

Belli bir sebepten dolayı yapmış olduğunuz EFT ya da havale işlemini iptal edebilirsiniz. Ziraat mobil hesabınızdan menü sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan para transferine tıklayabilirsiniz. Daha sonra transfer talimatlarımı tıklayabilir iptal etmek istediğiniz talimatı seçebilirsiniz. Seçme işlemini yaptıktan sonra en altta iptal et butonu çıkacaktır. Bu sekmeye tıklayarak iptal edebilirsiniz.