20 Bin 94 kişinin izolasyona uymadığı belirlendi

20 Bin 94 kişinin izolasyona uymadığı belirlendi

İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Ağustos tarihinden günümüze yapılan denetimler sonucunda 20 bin 94 kişinin koronavirüs önlemlerine uymadığı tespit edildi.

Denetimler Sonucunda Anlaşıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 22 Ağustos’tan itibaren tüm ülke genelinde yapılan denetimler sonucunda, pek çok kimseye ve işletmeye ceza kesildiği açıklandı. Koronavirüs salgını kapsamında belirtilen kurallara ve alınan önlemlere riayet edilmesi amacıyla yaygın ve sürekli şekilde yapılan denetimlerin sürdürüldüğü de ifade edildi. Buna göre İl – İlçe Salgın Deneyim Merkezleri tarafından yapılan denetimlerin başladığı tarih olan 22 Ağustos’tan bu yana özellikle izolasyon koşullarına uyum göstermeme olmak üzere kişiler ve işletmeler hakkında belirtilen kuralların uygulanmasına yönelik denetimler sürüyor.

 

Yapılan açıklamada şimdiye kadar 3 milyon 261 bin 120 denetim yapıldığını, valilik – kaymakamlık tarafından bizzat uygulanan denetimler yapıldığı, Hayat Eve Sığar uygulaması ya da 112, 115, 156 gibi çağrı numaraları üzerinden toplamda 116 bin 291 ihbarın yüzde 96’sı kontrol edilmiş, bu bakımdan şikayetlerin 112 bin 216’sı kontrol edilmiş ve toplamda ise 3 milyon 373 bin 336 denetim sağlandığı belirtildi. Denetimler sonucunda ise tedbirlere uymayan, birinci ihlal kapsamına giren 40 bin 891 kişi ya da işletmeye uyarı verildiği, ikinci ihlal kapsamında ise 9 bin 974 kişi – işletmeye idari para cezası uygulandığı, üçüncü ihlal kapsamında ise 178 işletmenin faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı.

 

“Kurallara Uyulması Gerekiyor”
Açıklamada ayrıca “koronavirüs salgını ile mücadele etmenin bugüne kadar olduğu gibi şimdi ve sonrasında da başarılı şekilde devam etmesi için tüm vatandaşların kurallara uyması gerektiğinin önemli olduğu” belirtildi.