8 yıl önce öldürülen Hatice'nin katili yakalandı

8 yıl önce öldürülen Hatice'nin katili yakalandı

8 yıl önce Konya’nın Akşehir ilçesinde etüt merkezinden evine gitmek amacıyla çıktıktan sonra kaybolan ve 4 gün sonrasında bir bahçede boğularak öldürülmüş halde bulunan 13 yaşındaki Hatice Çiftçi’nin katili sonunda yakalandı.

8 Yıldır Katili Aranıyordu
Konya’nın Akşehir ilçesinde 8 yıl önce vahim bir olay meydana gelmişti. İlçede bulunan Yıldırım Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi olan Hatice Çiftçi, 21 Aralık 2012 tarihinde kurs için gitmiş olduğu etüt merkezinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Pide ustası olan babası Kayhan ve eşi Pakize Çiftçi kızlarının geç saatlere kadar eve dönmemesi üzerine polise haber vermişlerdi. Kayıp başvurusunu değerlendiren polis ise yaptığı araştırma sonucunda Hatice’nin kaçırıldığı bilgisine ulaştı. Mobese kayıtlarının incelenmesi sonucunda kaçırıldığı tespit edilen Hatice’nin dört gün sonra evinin 8 kilometre uzağında olan meyvelik bahçede iple boğularak öldürüldüğü saptandı. Talihsiz genç kızın bedeni yapılan otopsi ardından toprağa verilmişti.

 

Cinayetin kim ya da kimler tarafından yapıldığının anlaşılması için ise Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında jandarma ve polis ekipleri küçük kızın tırnaklarından ve boğulduğu ipteki doku örneklerini aldılar ve ailesi de dahil olmak üzere 600 kişiden kan örneği alarak karşılaştırma yaptılar. Ancak DNA sonuçlarından herhangi bir sonuç çıkmamıştı. Kızın son olarak sosyal medya yazışmaları incelenmiş ama herhangi bir sonuç alınamamıştı.

 

Doku Örneklerinden Yakalandı
Geçtiğimiz cumartesi günü ise İzmir’de bir olaya karışan Veli K. ismindeki şahıstan doku örnekleri alındı. Doku örneklerinin sistemde karşılaştırılması sonucunda ise 8 yıl önce öldürülen Hatice Çiftçi’nin katili olduğu saptandı. Veli K. sorgulaması sonrasında çıkarıldığı mahkeme tarafından cezaevine gönderildi.