ABD Sevilla Haritası'nı hukuki öneme sahip görmüyor

ABD Sevilla Haritası'nı hukuki öneme sahip görmüyor

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği tarafından Yunanistan’ın kara sularını belirttiği öne sürülen Sevilla Haritası’na yönelik önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada “ABD, Sevilla Haritası’nın hukuki önemde olmadığını düşünmektedir,” denildi.

ABD Ankara Büyükelçiliği Açıklama Yaptı
Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını dayandırdığı Sevilla Haritası’na yönelik ABD Ankara Büyükelçiliği’nden açıklama yapıldı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapılan açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri, prensip olarak diğer devletlerin deniz yetki alanlarıyla ilgili anlaşmazlıklarda herhangi bir pozisyon almamaktadır. Sevilla Haritası’nın ‘hukuki statüsü’ kapsamında ise ABD, Sevilla Haritası’nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avrupa Birliği’nin de Sevilla Haritası’nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz,” ifadelerine yer verildi.

 

Ayrıca elçilikten yapılan açıklamada şu ifadeler de kullanıldı: “Deniz yetki alanları, hukuka dayalı olacak şekilde ilgili devletlerin arasında varılan sözleşme ile karara bağlanmaktadır. ABD, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklemekte ve Türkiye ve Yunanistan’ın, istikşafı görüşmelerini en kısa süre içerisinde yeniden başlatmaya teşvik etmektedir.”

 

Sevilla Haritası Nedir?
Sevilla Haritası, Yunanistan’ın Ege Deniz’i ve Akdeniz’deki kıta sahanlığına yönelik iddialarına temel oluşturan akademik çalışmaların başında geliyor. Harita, 2000’li yılların başında İspanya’nın Sevilla Üniversitesi’nde akademisyenler tarafından hazırlandı. Avrupa Birliği’nin talebi üzerine Juan Luis Suárez de Vivero ile Juan Carlos Rodríguez Mateos'un hazırladığı harita, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki münhasır ekonomik bölge anlaşmazlığını çözmek amacıyla hazırlandı.
Haritada, Yunanistan’ın kıta sahanlığı sahip olduğu adaların sınırlarına göre belirlendi. Böylece haritaya göre Meis Adası’ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı, güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar iniyor ve Türkiye’ye de Antalya Körfezi dışında herhangi bir çıkış fırsatı sunmuyor. Türkiye ise bu haritanın Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyleyerek haritanın uygulanmayacağını belirtiyor.