Adalet Bakanı Gül: Aleyna Çakır davası kapatılmayacak

Adalet Bakanı Gül: Aleyna Çakır davası kapatılmayacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e katıldığı televizyon programında Aleyna Çakır davası soruldu. Gül, olay ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini ve soruşturmanın üstünün asla kapatılmayacağına yönelik vurgu yaptı.

“Soruşturma Gizlilikle Devam Ediyor”
Katıldığı televizyon programında gündeme dair soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Aleyna Çakır’ın ölümü ve daha sonra Ümitcan Uygun’un annesi Gülay Uygun’un da intihar etmesi ile açıklamalarda bulundu. Soruşturmanın gizlilik ile devam ettiğine dikkat çeken Gül, kamuoyunun bu konuda rahat olmasını ve olayın üstünün asla kapatılmayacağına vurgu yaptı.

 

Bakan Gül, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Çok acı bir olay. O genç kızımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gerçekten çok üzücü bir durum. Olay sonrasında Ankara Başsavcılığı bir soruşturma başlattı. Soruşturma şimdi gizli bir şekilde devam ediyor. Şu suçlu ya da bu suçlu gibi bilgim olur ancak yorum yapmam doğru olmaz,” sözlerini sarf etti.

 

Ayrıca Gül sözlerine şöyle devam etti; “kim kiminle, nerede ne olmuş, tüm bunlara yönelik savcılık ve kolluk güçleri takiplerini yapıyorlar. Savcı birisini takip edip dinliyordur. Ben şunun ifadesini aldım diye paylaşma yapmaz. Bunlar hep gizli şekilde yürütülür. Olması gereken de bu. Savcılık buna uyar. Dosyaya girmiş olan bir belgenin değerlendirilmesi gerekiyorsa, HSK devreye girer. Asla üstü kapatılmaz. Kamuoyu rahat olsun.”

 

“Herkes Kanun Önünde Eşit”
Konuyla ilgili öne sürülen iddialara yönelik de açıklamalarda bulunan Bakan Gül; “bu konuda farklı yorumlar haksız şekilde yapılıyor. Hakim ve savcılar eyleme bakarlar. Savcı televizyon programcısı değildir. Bu yüzden soruşturma sürecine saygı göstermesi gerekmektedir. Delil varsa, adliyeye ve karakola gidilecektir. Elinde bilgi bulunuyorsa, savcıya ve kolluk güçlerine haber verilmesi gerekmektedir. Kimse kanun önünde ayrımcılığa uğramaz. Kanun önünde herkes eşittir,” dedi.