Adalet Bakanlığı'ndan şiddet açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan şiddet açıklaması

Adalet Bakanlığı, kadına şiddetle mücadele kapsamında yeni tedbirler geliştirmeye başladı. Buna göre şiddet faillerinin ceza infaz kurumlarından tahliyesi artık kolluk kuvvetlerine bildirilecek.

Mağdurların Korunmasına Yönelik Yeni Tedbirler
Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre şiddet mağdurlarının korunmasına yönelik tedbirler geliştiriliyor. Adli yılın başlamasının hemen ardından şiddet mağdurlarının korunmasına yönelik yeni uygulamalar başlatılacak.

 

Adalet Bakanlığının yeni uygulamaları şiddet uygulayanlar ile mağdur ve mağdur yakınlarının yakın temasa geçmesini önlemeye yönelik olarak düzenlenecek. Alınan kararler çerçevesinde tutuklunun ya da hükümlünün ceza infaz kurumlarından tahliyesi gerçekleştirilirken, mağdurun bulunduğu bölgedeki kolluk kuvvetlerine bilgi verilecek. Bununla beraber kadına yönelik şiddet sebebiyle ceza infaz kurumunda bulunan kişiler ceza infaz kurumunun içindeki psiko-sosyal servise yönlendirilecek. Bu kişilerin şiddet eğilimlerinin devam ettiği yönündeki bulgular mağdur ve ailesinin korunabilmesine yönelik tedbirler çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile paylaşılacak.

 

Adli Görüşme Odaları İle Güvenli Şekilde İfade Vermek Mümkün Oluyor
Suç mağdurlarının desteklenmesine yönelik geliştirilen başka bir uygulama ise "Suç Mağdurlarının Desteklenmesine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" ile oluşturulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinin kurulmasıdır. Bu destek kurumları suça maruz kalan mağdur kişilerin adli süreçlerde kendilerini yalnız hissetmemesine yönelik oluşturulmaktadır.

 

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri bünyesinde adli görüşme odaları oluşturuldu. Bu adli görüşme odaları mağdur kişilerin duruşmada sanıkla karşılaşmadan ifade verilebilmesine yönelik oluşturuldu. Böylece mağdur kişiler uzman desteği alarak rahatça ifade verebilecekler. Mağdurlara özel ortaöda ifade veröe şansı sağlayan bu adl, görüşme odaları bir süredir kullanılmaktadır. Adli görüşme odalarında şimdiye kadar 18 bin 540 mağdur ifade vermiştir.