Adana'da kör eden sinek ile mücadele ediliyor

Adana'da kör eden sinek ile mücadele ediliyor

Doğu ve Güneydoğu illerinde sık görülen ve Doğu Akdeniz’de de pek çok hayvanın telef olmasına neden olan ve aynı zamanda üç gün hastalığı olarak bilinen hastalığı yayan culicoides cinsi kan emici sinekler ile ilgili olarak Adana Veteriner Hekimleri Odasından açıklama yapıldı.

Kör Edici Sineklere Dikkat

Halk arasında üç gün hastalığı olarak bilinen Bovine Ephermeral Fever BEF hastalığını yayan Culicoides cinsi sineklere karşı dikkatli olunması çağrısı yapıldı. Doğu ve Güneydoğu illerinden başlayarak Adana ve çevresindeki pek çok bölgede de görülen bu sineklerin çok büyük zararı bulunuyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü ve Adana Veteriner Hekimleri Odası ise sinekle mücadele etmek için yoğun bir çaba gösteriyor.

Hastalığı yaymakta olan sineklerin görünüşleri sivrisineklere benzemesine rağmen uzmanlar bu sineklerin, sivrisinekler ile karıştırılmamasını tavsiye ediyorlar. Konuya dikkat çeken Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse “bu sineklerin ortalama 1400 çeşidi bulunuyor. Türkiye’de ise bu sineklerin 57 tanesi tespit edilmiş durumda. Bunlar hayvanlardan kan emiyorlar. Sivrisinekler gibi değiller, görünüm bakımından daha kambur ve kanatlı benekli bir yapısı bulunuyor. Sivrisinekler gibi su içine değil bataklıklara yumurta bırakıyorlar. Enfekte olan hayvandan kan emiyorlar ve hasta olmayan hayvanlara da BEF virüsü yayıyorlar. Sadece BEF virüsü için değil insanlar açısından da çeşitli sorunlar yaratabiliyorlar. İnsanlara bulaştırdıkları hastalıkların en bilineni körlük ve deri altı hastalığı oluyor,” dedi.

Aşısı Bulunmuyor

Köse sinekle mücadele etmenin kesin bir yolunun da olmadığını belirtirken “bu konuda hayvanların üzerine sineklerin gelmemesi için ilaç sıkılabilir, bataklıklar kurutulup tekrar oluşmaması için ilaçlanabilir. Ancak henüz bu hastalık için bir aşı bulunmuyor. Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. Umarım önümüzdeki yıl aşı bulunacak ve bu hastalıktan tamamen kurtulmuş olacağız. Bu aşı çıkıncaya kadar ise belediyelerin sürekli mücadele etmesi gerekiyor. Aynı zamanda hayvan sahipleri de hayvanlarda hastalık görülür görülmez hemen veterinere müracaat etmeleri gerekiyor. Erken mücadele bu hastalığı önlemek için büyük bir önem taşıyor,” açıklamalarında bulundu.