Akbile HES kodu eşleştirme nasıl yapılır? Akbil HES kodu yükleme

Akbile HES kodu eşleştirme nasıl yapılır? Akbil HES kodu yükleme

İstanbulkarta hes kodu tanımlama işlemleri için belirtilen son gün 15 Ocak. Bu tarihten sonra hes kodu yüklenmemiş olan kartlarla yolculuk yapılması mümkün olmayacak.

Hes Kodu Ekleme

Hes kodu tanımlama işlemi için öncelikli olarak Hes kodu almak gerekir. Bunun için Hayat eve sığar uygulaması veya SMS üzerinden Hes kodu alınabilmektedir. Daha sonrasında ise kişisel bilgiler ve cep telefonu numarası ile birlikte kişiselleştirme.istanbulkart.istanbul sitesi üzerindeki gerekli alanlar doldurularak tanımlama işlemi bitirilebilir. İstanbulkart mobil kullanıcıları ise uygulama üzerinden gerekli yönlendirmelere uyarak tanımlama işlemini yapabilirler.

T.C kimlik numarası, isim ve soyisim, doğu tarihi, kart numarası, e-posta adresi, cep telefonu numarası ve Hes kodunun girilmesi istenir. Hemen ardından ekranda bulunan devam yazısına tıklayarak kaydet butonuna tıklayarak hes kodunuzu sisteme tanımlayabilirsiniz. İstanbulkarta hes kodu eklemek için hızlı davranmak gerekiyor. Belirli bir süre içinde hes kodunu kartına tanımlamayan kişilerin yolculuk yapması mümkün olmayacak. Bu nedenle belirtilen tarihe kadar vatandaşların mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden tanımlama işlemlerini yapması lazımdır. Hes kodu tanımlama için son tarihlerin ise 15 Ocak olarak belirtildiğini vurgulamak gerekir. Bu tarihe kadar hes kodu tanımlaması yapan kişiler yolculuklarını diledikleri gibi sıkıntısız bir şekilde yapmaya devam edecekler.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Hes Kodu Bilgilendirme Mesajı

Hes kodu uygulaması toplu ulaşım araçları için bundan sonraki süreçte zorunlu hale getirilmişti. Hes kodunu kartına tanımlamayan kişilerin belirli bir dönemden sonra toplu ulaşımları kullanması söz konusu değildir. Bu uygulama İstanbul ilinde de geniş kapsamlı olarak uygulanmaya devam ediliyor. Bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesinden vatandaşların sisteme kayıtlı cep telefonu numaralarına bilgilendirme mesajları gelmeye devam ediyor. İBB’den gelen kısa mesajda ise toplu ulaşımda Hes kodunun artık zorunlu olduğu, hes kodu tanımlanmamış istanbulkartlarla 15 Ocak tarihinden sonra toplu ulaşım kullanılamayacağı belirtiliyor. Bu nedenle hes kodu eşleştirme uyarısı verilen kısa mesajlar vakit kaybetmeden ilgili işleminin yapılmasını tavsiye ediyor.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.