Aliya İzzetbegoviç ölüm yıldönümünde anılıyor

Aliya İzzetbegoviç ölüm yıldönümünde anılıyor

Aliya İzzetbegoviç vefatının 17’nci yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı da olan İzzetbegoviç için ülke genelinde anma törenleri yapılıyor.

2003 Yılında Yaşamını Kaybetmişti

Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında Devlet Başkanlığı Konseyi’ndeki görevinden istifa etmişti. Partisinin 2001 yılında yapılan kongresinde ise genel başkanlığa aday olmadığını açıklamıştı. Bosna Hersek’in bağımsızlığı için önemli bir mücadeleye yürüten İzzetbegoviç 2003 yılında Saraybosna’da yaşamını kaybetmişti.

Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden kişinin katıldığı Boşnak lider, vefat öncesinde de mütevazi bir mezara defnedilmek istemişti. İzzetbegoviç’in aynı zamanda Doğu ve Batı Arasında İslam, Özgürlüğe Kaçışım, Tarihe Tanıklığım gibi kitapları da bulunuyor. Vefat edişinin 17’nci yılı olması sebebiyle de ülke çapında anma törenleri düzenlenecek.

 

Aliya İzzetbegoviç Kimdir?

1925 yılında dünyaya gelen İzzetbegoviç, İslami geleneklere bağlı olan bir aile içerisinde yetişti. Özellikle bu duyarlılığı yüzünden Avrupa’da Müslümanların dışlandığını düşünmeye başladı ve kendi yaşamını da İslam referansları üzerine kurmaya başladı. Lise yıllarında İslami konulara olan ilgisi çok daha fazla arttı. Q16 yaşında Müslüman Gençler Kulübü adı altında bir kulüp kurdu. Kulüp aynı zamanda çeşitli seminerler, törenler, yardım destekleri sağladı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra ise Bosna’da ihtiyaç sahibi olan kimselere yardımcı oldu.

II. Dünya Savaşı’nın sonrasında ise Sırbistan, Makedonya, Hırvatistan gibi ülkeleri de içine alan ve Bosna Hersek’in de bulunduğu Yugoslavya kuruldu. Komünist yönetim anlayışı içerisinde tüm halklara ve inançlara eşit şekilde davranmayı amaçlayan Yugoslavya, kısa süre içerisinde iç huzursuzluklar yüzünden bu amacını gerçekleştiremedi. Yugoslavya döneminde dini geleneklerin devlet yönetiminden ayrılması gerektiği vurgulandığı için özellikle Boşnaklar geleneklerinden kopmamak için direnmişler, İzzetbegoviç de bu grupların içinde olmuştur. Bu kapsamda İzzetbegoviç çeşitli yaptırımlara maruz kaldı. Yugoslavya’nın parçalanması sonrasında ise özellikle Sırplar ve Boşnaklar arasında çıkan savaşta İzzetbegoviç önemli bir görev üstlendi. Savaş sonrasında ise yeni kurulmuş Bosna Hersek devletinin ilk cumhurbaşkanı oldu.