Altınlarla kaçtıktan sonra Uşak'ta yakalanan gelin adayına 3 yıl 9 ay hapis!

Altınlarla kaçtıktan sonra Uşak'ta yakalanan gelin adayına 3 yıl 9 ay hapis!

Düğün için alınan altınlarla kaçtıktan sonra Uşak'ta yakalanan ve hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan dava açılan firari gelin adayına 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Çorum'da 2.5 yıl önce yaşanan olayda, Devane Mahallesi'nde yaşayan Hasan-Hatice U. çifti, oğulları Gökhan U.'yu evlendirmek istedi. Aile, aracılar vasıtasıyla oğulları için Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gelin adayı buldu. Çift, oğullarını da alıp, 2018 yılının Ağustos ayında genç kızı görmek için Ağrı'ya gitti. Burada aile ile tanıştırılan çifte iddiaya göre, "Oğlunuzla evlenecek kızımız bu, kendisi öksüz büyüdü" denilerek, Nurhan B. gösterildi. Gençlerin yaptıkları kısa görüşme sonrasında evlilik kararı alındı. Hasan-Hatice U. çifti, genç kızın ağabeyi olduğu belirtilen İbrahim Ö.'ye 15 bin TL, aracılara da 10 bin TL verdi. Aile, gelin adayı ve bir yakınıyla birlikte Çorum'a döndü.

KAYIPLARA KARIŞTI

Hasan-Hatice U. çifti, gelin adayının ailesine ‘süt parası’, elbiseler, gelinlik ve takılar olmak üzere toplam 60 bin TL civarında harcama yaptı. Düğün tarihi olarak 14 Ekim belirlendi, davetiyeler basıldı, düğün salonu kiralandı. Hazırlıklar sürerken, gelin adayı Nurhan B., "Canım lahmacun çekiyor" diyerek, damat adayı Gökhan U.ile çarşıya gitti. Gittikleri lokantada da "Lavaboya gidiyorum, birazdan dönerim" diyerek masadan kalkan gelin adayı, düğünde takılmak üzere alınan ve üzerinde bulunan altınlarla birlikte ortadan kayboldu. Yapılan aramalara rağmen genç kadına ulaşılamadı. Dolandırıldığını anlayan Gökhan U. ise polise şikâyetçi oldu.

AYNI YÖNTEMLE BAŞKALARINIDA DOLANDIRILMIŞ

Şikâyet üzerine, Çorum ve Ağrı Emniyet Müdürlüğü özel ekip oluşturdu. Özel ekip, gelin adayı Nurhan B.’nun aynı yöntemle birçok kişiyi dolandırdığını belirledi. Nurhan B'nun irtibatlı olduğu kişilerle birlikte evlenme vaadiyle aileleri dolandırdığı saptandı. Firari gelin adayı Uşak'ta yakalandı. Emniyetteki, ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Nurhan B. adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Nurhan B. ile dolandırıcılık olayında yardım ettikleri saptanan Mesut A. ve Sait G. hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

‘BEN HİÇ ÇORUM’A GİTMEDİM’

Çorum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada tutuksuz sanık Nurhan B., "O kişi ben değilim. Çorum’a hiç gitmedim, hiç kimseyi dolandırmadım. Gökhan U.'yu da ilk kez görüyorum. Bana benzeyen bu kızın yakalanmasını istiyorum. Kısacası ben mağdurum. Fotoğraftaki kişi ben değilim, bulanık fotoğraf var ve benim olduğum iddia ediliyor. Beraatımı istiyorum" dedi.

Damat adayı Gökhan U. ise evlilik vaadiyle kendisini dolandıran kişinin Nurhan B. olduğunu belirterek, "Beni dolandıran kendisidir. Yalan söylüyor. Geldi ve üç gün yanımda durdu. Sonra da beni ve ailemi dolandırıp, gitti. Şikâyetçiyim” diye konuştu.

Mahkeme heyeti Nurhan B.’na 'basit dolandırıcılık' suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Sanıklarda Mesut A. 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken Sait G. beraat etti. Gökhan U.nun avukatı Mustafa Kemal Metin kentte gündem olan kaçak gelinin cezalandırıldığını söyledi. 

'HAK YERİNİ BULDU'

Gökhan U.’nun annesi Hatice U. da oğlunun mutlu bir yuva kurmasını sağlamayı amaçladığını ancak dolandırıldıklarını belirterek, “Nereden bileyim karşıma beni dolandıracak bir gelin çıksın. Davamız çok şükür sonuçlandı. Devletime çok teşekkür ediyorum. Bizim gibi mağdur edilmiş insanları yalnız bırakmadılar. Bizim haklı olduğumuz ortaya çıktı. Hak yerini buldu. 60 bin lira dolandırılmıştım. Mağdur edilen bizlerdik  ve dediğim gibi devletim bizi gördü ve biz kazandık. Şimdi sıra tazminat  olayımızda bu konuda da davamızı açıp sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. Çok şükür” dedi.