Bakan Akar S-400'ler ile ilgili açıklama yaptı

Bakan Akar S-400'ler ile ilgili açıklama yaptı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından gündeme dair önemli açıklamalar yapıldı. Akar “S-400 uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri 83 milyon halkımız ve vatanımızın güvenliği için tercihten öte bir zorunluluktur. Bu durum NATO’dan uzaklaşmak anlamına gelmez,” dedi.

Akar Gündemi Değerlendirdi

Kadir Has Stadyumu’nda Kayseri’de düzenlenen Ak Parti Kayseri 7’nci Olağan İl Kongresi’nde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’de 17 Aralık 2016 yılında çarşı iznine çıkan askerlere yönelik saldırının sorumlularının Fırat Botan kod adına sahip olan PKK’lı terörist Ferhat Tekiner’in Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yapılan bir operasyon ile Kuzey Irak’ta yakalanarak Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Aynı zamanda bazı çevrelerde Türk İslam düşmanlığının da yaygın olduğunu belirten Akar; “bunu şiddetle kınıyoruz. Yerlilik ve millilik oranında yüzde 70’lere varmamızda sanayinin katkısı çok fazla. Tarihinde hiçbir insanlık suçu olmayan olman asil milletimizin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri sadece milletimizin değil dost ve kardeş ülkelerin huzuru için de mücadele etmektedir. Bu bakımdan Libya’dan Kosova’ya, Katar’dan Suriye’ye kadar pek çok noktada dünya barışına katkı sunmak için çalışmaktadır. Türkiye hiç olmadığı kadar önemli bir süreç içindedir. Ordularımız pek çok coğrafyada savaş verirken, verdiğiniz desteklerden ötürü teşekkür ediyoruz,” şeklinde konuştu.

“S-400’ler Zorunluluk Meselesi”

Hulusi Akar, Rusya’dan alınan ve NATO’nun tepkisini çeken S-400 savunma sistemleri üzerine de açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili Akara: “S-400 uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri 83 milyon halkımızın ve vatanımızın güvenliği için bir tercih olmaktan çıkmış, bir zorunluluk halini almıştır. Bu sistemin temin edilmesi, Türkiye için NATO’dan uzaklaşmak anlamı taşımamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, asil milletimizin sevgisi ve güveni ile birlikte 3 kıtaya atalarından aldığı ilham ile milletin emrinde görev başında olmaktadır,” dedi.

Akar aynı zamanda Doğu Akdeniz konusuna da değinerek “Doğu Akdeniz’deki haklarımızı savunmaya kararlıyız. Şehir oluruz, gazi oluruz ancak sancağımızı ve bayrağımızı indirmeyiz. Türkiye, Libya’da da mağdur olanların yanında olmaya bugün olduğu gibi yarın da devam edecek,” şeklinde Doğu Akdeniz politikasının devam edeceğini vurguladı.