Bakan Koca'dan korkutan açıklama, virüs tırmanışa geçti

Bakan Koca'dan korkutan açıklama, virüs tırmanışa geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Koronavirüs salgını tüm ülke genelinde yeniden tırmanışa geçti. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla vaka sayısı günlük 3 kat arttı,”

Sağlık Bakanı Koca Uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda yaptı. Bursa’da açıklamalarda bulunan Koca, “halktan rica ediyorum, sağlık çalışanlarının hastaları iyileştirmek için gösterdikleri çabayı sizler de önlemlere uymak için gösterin. Salgın ile mücadelede şu an için önlemden daha güçlü olan bir silaha sahip bulunmuyoruz. Biliyoruz ki böyle bir mücadele ile sadece hasta tedavi ederek kazanılmaz. Yayılmayı önlersek kazanırız. Bu da sadece tedbirlere uymak ile mümkün olmaktadır. Şehir şehir dolaşarak çağrıları yineliyoruz,” şeklinde konuştu.

Koca sözlerine şöyle devam etti: “Bugün burada planlanan gibi bir çalışma programları düzenlenerek her yerde salgına karşı verilmekte olan mücadelede gelinen son noktayı, hastanelerin durumunu, alınacak ek tedbirleri ve sağlık çalışanlarının da ihtiyaçlarını değerlendiriyoruz,” dedi.

 

“Tüm Ülkede Salgın Tırmanışta”

Bakan Koca aynı zamanda salgının tırmanışa geçtiğini de belirtti: “3 milyonu geçen nüfusu ile Bursa, koronavirüse karşı verilen mücadelenin merkezlerinden birisidir. Sosyal hareketli yapısı ve diğer şehirler ile olan yoğun ilişkileri önemini çok daha arttırıyor. Burada kazanılacak başarı Bursa ile sınırlı kalmayacak ve tüm ülkeyi de olumlu yönde etkileyecek. Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiştir. Bursa da şu anda salgının başından beri en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyas ile günlük vaka sayısı yaklaşık olarak 3 kat arttı. Salgın bize şunu öğretiyor ki virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanın hasta olması ile değil, tüm yaşamın kesintiye uğraması anlamına gelir. Bu bakımdan salgına karşı verilecek mücadele, tüm bir yaşamı koruma mücadelesi anlamına gelmektedir,” şeklinde konuştu.

Koca aynı zamanda İstanbul’daki vaka sayılarının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığını da belirtti ve vakaların artışını engellemek için tedbirlere dikkat edilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.