Bakan Soylu ABD Büyükelçiliğine sert tepki gösterdi

Bakan Soylu ABD Büyükelçiliğine sert tepki gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliğinin Türkiye’de terör saldırısı olabileceği gerekçesi ile elçiliklerini kapatma kararı alması sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sert tepki gösterdi.

ABD Büyükelçiliklerini Kapattı

Amerika Birleşik Devletleri, istihbari bir duyuma dayandırarak Türkiye’deki büyükelçiliklerini geçici olarak kapatma kararı aldı. Buna göre yeni bir duyuruya kadar ABD büyükelçiliklerinden işlem yapılmayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katılmış olduğu bir programda kendisine yöneltilen elçilik sorusu üzerine tepkisini dile getirdi.

Soylu “Büyük devlet olmanın sorumlulukları vardır. Büyük devlet, istediğim davranışı her istediğim ülkede istediğim şekilde yaparım anlayışında, bir düzensizlik içinde olmamalıdır. Elbette istihbari değerlendirmeler olabilir ancak alınacak kararlar internet sitesi üzerinden yayınlamak, başka bir ülkeyi töhmet altında bırakacak şekilde bir yaklaşım sergilemek doğru bir yaklaşım değildir. Anlaşıldığına göre usul, erkan, adap kalmamış,” dedi.

Açıklamasına ise Soylu şu şekilde devam etti: “Elbette biz de hem kendi ülkemiz hem de başka ülkeler ile pek çok istihbari bilgiler elde ediyoruz. ABD Büyükelçiliği bırakın diplomatik gereklilikleri, usul, erkan ve adaptan yoksun bir şekilde davranmıştır. Bizim görevimiz her yerin güvenliğini temin etmektir. Dışişleri Bakanlığı ile de görüşme yaptım, MİT başkanı ile de görüştüm. Bizlere haftada bin 200 civarında istihbari duyum geliyor. Bunların yüzde 30’u ise eyleme yöneliktir. Ciddi bir devletin yapması gereken bunu, bulunduğu ülkenin yetkili makamlarına bildirmektir,” dedi.

 

“Ciddi Bir Devlette Böyle Şeyler Olmaz”

Bakan Soylu açıklamasının devamında ABD’nin aldığı istihbarat duyumlarını kendileri ile paylaşmamasına tepki göstererek “ciddi bir devletin yapması gereken bu duyumları bulunduğu ülkenin makamlarına bildirmektir. Bu istihbaratı muğlak bir bilgi notu ile değil, en azından irtibatta olunan diplomatik kanallar ile görüşmek daha isabetli olurdu. Her konuyu siyasi bir değerlendirme şeklinde ele almaya çalışınca maalesef ortaya böylesi durumlar çıkıyor. Bu durumdaki süreç, kendi sınırlarımızdan kaynaklı değildir. Onlara gelen bilgiler, Irak ve Suriye eksenli istihbarat olduğuna dair değerlendirme söz konusudur,” şeklinde konuştu.