Bakan Ziya Selçuk: İsteyen veli çocuğunu okula gönderecek

Bakan Ziya Selçuk: İsteyen veli çocuğunu okula gönderecek

Velilerin yoğun talebi ve eğitimin her koşulda öncelikli olmasını sebep olarak açıklayan Bakan Selçuk yüz yüze eğitimle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

Yüz Yüze Eğitim Kısmi Yapılacak
Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze ve online eğitimin beraber yürütüleceğini açıkladı. Zorunluluk gösteren uygulamalı derslerde yüz yüze yapılacak eğitimin teorik derslerde online olarak devam edeceğini söyleyen Milli Eğiitim Bakanı, haftada 2 gün okul olacağını açıkladı.
Yüz yüze eğitim verilecek okullarda hijyen şartlarının geliştirildiğini belirten Selçuk, ders saatlerinde ve teneffüslerde maske takmanın zorunlu olacağını ve okulun sürekli sterilize edileceğini de sözlerine ekledi.

 

Yüz yüze eğitimin yeniden başlayacağı bu süreçte ders saatlerinin yarım saate imdirileceğini belirten Eğitim Bakanı öğrencilerin sağlıklarına zarar gelmeden eğitim görebilmesi için tüm önlemlerin alındığını belirtti.

 

Çocuğunu Okula Göndermek İstemeyen Velilere Esneklik Tanınacak
Yüz yüze eğitimin yeniden başlayacağı bu süreçte velilerin %70'i çocuklarını okula göndermek isterken %30'luk bir dilim ise çekimser kalıyor. Bu verileri göz önünde bulunduran Ziya Selçuk çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere esneklik tanınacağını da belirtti.

 

2020-2021 güz döneminde çocuklarını okula gönderecek velilerden onay belgesi alınacağını açıklayan Bakan Selçuk devamsızlıkların da sisteme işlenmeyeceğini belirtti. Online derslere katılımın takip edileceği bu süreçte yüz yüze eğitim esnasında yoklama alınmayacak.

 

500 Bin Tabletin Dağıtımı Başlıyor
Yüz yüze eğitim süreciyle beraber online eğitimin de devam edeceği bu dönemde merak edilen konulardan biri de ihtiyaç sahibi aileler için toplanan para ile alınan tabletlerin dağıtımı oldu. Bakan Selçuk 12 ekim itibari ile ailelerin gelir durumlarına göre tabletlerin dağıtılacağını açıkladı.