Balık tezgahlarında renkli ışık hilesine dikkat

Balık tezgahlarında renkli ışık hilesine dikkat

Balık mevsiminin açılması ve balıkların tezgahlarda yerini alması ile birlikte balıkçı tezgahlarında yapılan ışık hilesine dikkat çekildi. Doç. Dr. Deniz Ayas tarafından yapılan uyarıda, renkli ışık kullanılarak alıcıların aldatıldığı öne sürüldü.

Balıkçı Tezgahında Işık Hilesi

Denizlerde av yasağının bitmesi ile birlikte balıkçı tezgahlarında balıklar görülürken, bazı satıcıların balıkların kusurlarını ışık hileleri ile gizledikleri açığa çıktı. Bursa’da Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, bir süre önce mavi ve mor ışık kullanarak balıkların kusurlarının gizlendiği anlaşıldı. Bu türden hilelere başvuranlar hakkında tutanak tutuldu ve mavi ışıkların kaldırılması için süre verildi.

Konuyla ilgili olarak ise Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayas balık almak isteyenleri uyardı. Ayas şu şekilde konuştu: “balık tezgahlarında kullanılan ışıkların rengi ve şiddeti oldukça önemli. Kullanılan ışığın yeterli miktarda ve gün ışığı renginde olması gerekir. Eğer renkli ışık kullanılıyorsa balığın rengini ve bazı fiziksel özelliklerini görmek zorlaşır. Çünkü ortam ışıklandırılması bunu engellemektedir. Bu da su ürünlerinde hileli satış yapıldığı anlamına gelir,” dedi.

Balıkların Taze Olduğunu Anlama Yöntemleri

Ayas yaptığı açıklamada balıkların taze olmalarının nasıl anlaşılacağı konusuna da değindi: “Balıkların taze olup olmadıklarını anlamanın belirli yöntemleri bulunuyor. Bu kriterlerin bir çoğu da göz ile tespit edilebilmektedir. Öncelikle balığın rengi ve parlaklığının belirlenmesi gerekir. Solungaç rengi de kırmızı olmalıdır. Gözleri bulanık olmamalı ve canlı bir göz rengine sahip olmalıdır. Şayet renkli ya da düşük ortam ışıklandırılması kullanılıyorsa, müşteri bu özellikleri fark edemez. Bu durumda da hileli satış gündeme gelir. Ortam ışıklandırılmasının normal ışık şiddetinde olması gerekmekte ve gün ışığı denilen ledler kullanılmalıdır,” dedi.

Mersin’deki balık satan esnaflar ise gün ışığının yetersiz oldukları için aydınlatma lambası tercih ettiklerini söylediler. Balıkçılar, renkli ışık kullanımının müşteriyi aldatmaya yönelik olmadığından bahsettiler. Mersin Balıkçılar Derneği’nden yapılan açıklamada da renkli ışık kullanımının balıkların daha belirgin hale gelmesi için tercih edildiğini, karanlık kalacak tezgahların müşterinin aleyhinde olduğuna yönelik vurgu yapıldı.