Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Bedelli askerlik başvurusuna ilişkin son bilgiler Milli Savunma Bakanlığından geldi. Bedelli askerlik yapmak için başvuru ücreti ne kadar, başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir şöyle sıralanıyor.

Bedelli Askerlik Başvurusu

2020 bedelli askerlik başvuru duyurusu Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Bedelli askerlik başvurusunda bulunmak için son tarihin ise “31 Aralık 2020 saat: 18:00” olduğu belirtildi. Başvuruda bulunmayı planlayan kişilerin “askerliğe elverişlidir” sağlık kararını alması şarttır.

Bedelli Askerlik Başvuru Ücreti

31 Aralık 2020 tarihine kadar bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyen adayların başvuru ücreti olan 37 bin 70 lira 64 kuruşu ödemesi gerekir. Başvurunun olumlu sonuçlanması için başvuru tarihlerine dikkat edilmesi lazımdır. Bedelli askerlik ödemesi Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Ziraat Katılım bankalarına yapılabilmektedir. Başvuru sayısının Milli Savunma Bakanlığınca belirleneceğini belirtmek doğru olurken, belirlenecek olan sayıdan fazla başvurunun alınması halinde bu imkandan yararlanacak olanlar kurayla tespit edilecektir. Bedelli askerliğe hak kazanmış olan kişilerin, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitim yapacakları birlikler 2021 yılının Ocak ayında e-devlet sitesi üzerinden ve askerlik şubelerinden duyurulmuş olacaktır. Kişilerin hak kaybına uğramaması için 31 Aralık saat 18’e kadar ücret ödemesi yapması lazımdır.

Bedelli Askerlik İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu e-devlet üzerinden yapılacağından e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet şifresi edinerek e-devlet sitesine giriş yapıp aşağıdaki adımları eksiksiz yerine getirmelisiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda askerlik başvurusu yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Tüm askerlik başvuruları ilgili ekran üzerinden yapılmaktadır. Sonraki adımda askerlik erteleme tecil işleminizi bedelli yapmak için iptal etmeniz lazımdır. Bu ekranda iptal sebebini belirleyerek, bedelli askerlik yapma isteğinin işaretlenmesi gerekir. Hemen sonrasında eğer bedelli çıkmazsa yatırmış olduğunuz parayı geri alabilmeniz için askerlik şubesini seçerek kaydedin. Kaydet tuşuna tıkladıktan sonra gerekli tüm ödeme detayları karşınıza çıkacaktır. Bu ödemeyi yaptıktan sonra ekrana geri dönüş yaparak ilgili maddeleri doldurmanız gerekir. Bu adımların sonrasında bedelli askerlik için başvuruda bulunmuş olacaksınız.