Berat Albayrak: “Türkiye'de milli ekonomi temelleri atılıyor”

Berat Albayrak: “Türkiye'de milli ekonomi temelleri atılıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak’a göre Türkiye’de milli ekonominin temelleri atılıyor. Bakan ayrıca açıklamalarında finansal yapıyı da değerlendirdi.

“Milli Ekonominin Temelleri Atılıyor”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter hesabı üzerinden Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de Değişim Başlıyor teması ile tanımladığımız Yeni Ekonomik Programı çerçevesinde ikinci yılı geride bıraktık. Küresel salgın başta olmak üzere pek çok krizden alnımızın akı ile çıktık. 2019 ve 2020 yıllarında hayata geçen projelerle Türkiye’nin milli ekonomisinin temellerini atıyoruz.”

 

Albayrak ayrıca açıklamalarına devam ederek Ekonomik Güven Endeksi’ne değindi. Güven endeksinin önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artış göstererek yüzde 88,5 değerine yükseldiğini ifade ederek “sağlam finansal altyapımız ile birlikte yarınlara emin bir şekilde yürüyeceğiz,” şeklinde konuştu.

 

“Endeksler Güçlü Şekilde Gelmeye Devam Ediyor”
Bakan Albayrak ayrıca “yeni ekonomi programı öncesinde endeksler güçlü şekilde gelmeye devam ediyor. Ekonomik güven endeksi yükseliş gösterdi. Veriler gelecek adına kuvvetli mesajlar veriyor,” şeklinde konuştu.

 

Yeni Ekonomi Programı ya da kısa adıyla YEP, 2021 – 2023 dönemi için enflasyon, büyüme, ihracat, cari denge gibi temel makro göstergeleri temel alan bir hedef olacak. Genel ekonomik koşulların hazırlanması ile birlikte temel ekonomik büyüklükler de belirlenmiş olacak. Analistler ise programın, piyasalar için öngörülebilirlik arttıracağı için önemli olduğunu ifade ediyorlar. Sektörel bazlı hedeflerin belirlenmesi nedeniyle de piyasalar da programı yakından takip ediyor. Yeni Ekonomi Programı’nın tüm detaylarının ve nasıl işleyeceğine yönelik bilgilerin ise bu hafta içinde Bakan Albayrak tarafından açıklanması bekleniyor. Böylece programın verileri uygulanmaya koyulacak.