Can Dündar hakkında kaçak sayılma süreci başladı

Can Dündar hakkında kaçak sayılma süreci başladı

Can Dündar’ın yargılanmasına devam ediliyor. Davanın görülen celsesinde Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye gitmemesi halinde kaçak sayılacağına karar verildi.

Yargılamaya Tekrar Başlandı
Ünlü gazeteci Can Dündar, Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmeni olduğu dönemde çıkan MİT tırlarının durdurulmasına yönelik gizli kalması gereken belge ve fotoğrafları kamuoyuna aktardığı gerekçesi ile “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri temin etmek ve açıklamak” suçundan yargılanıyor. Dündar daha önce bu konuyla ilgili 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, ancak Yargıtay tarafından karar bozulmuştu. Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından Dündar’ın yargılanmasına İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlanıldı.

 

Davanın görülen celsesinde Dündar’ın avukatı hazır bulundu. Duruşma ise seyirciye kapalı olarak görüldü. Duruşmada ayrıca Dündar’ın halihazırda bulunduğu Almanya’dan iade talebi de değerlendirildi ve konuyla ilgili olarak Almanya Adli Makamlarına yapılan iade talebinden yanıt alınmadığı söylendi.
15 Günlük Süre Tanındı

 

Görülen dava kapsamında mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Almanya’dan iadesi istenen Dündar’ın kaçak şartlarını oluşturduğuna karar kıldı. Buna göre Dündar’ın ikamet ettiği adresine gazete ilanı asılmasına karar veren mahkeme, Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye katılmaması halinde kaçak sayılacağına ve üzerinde kayıtlı taşınır, taşınmaz ve banka mevcudat hesapları ile birlikte üçüncü kişilerdeki alacak hesaplarına el konulacağına hüküm getirdi. Bu kararın ardından duruşma Ekim ayına ertelendi.

 

Dündar, uzun bir süredir Almanya’da bulunuyor ve hakkında açılmış davayı reddettiği için duruşmalara katılmıyor. MİT tırlarının durdurulmasına ait görüntüler ve belgeler dönemin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış, o dönem kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.