Cübbeli Ahmet Hoca bilgi vermek için emniyete götürüldü

Cübbeli Ahmet Hoca bilgi vermek için emniyete götürüldü

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü yakın zamanda sarf ettiği “savcılıktan davet gelirse silahlanan selefi dernekleri hakkında bilgi verebilirim,” sözü üzerine bilgi vermesi amacıyla İstanbul Emniyeti’ne götürüldü.

Silahlı Selefi Dernekler Hakkında Bilgi Verecek
İsmailağa tarikatının kamuoyu yüzü olarak kullandığı ve tarikatın da sözcüsü konumunda olan Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yakın zamanda selefi derneklerinin yaklaşık olarak iki binine yakın olarak silahlanma içinde oldukları söylemişti. Verdiği röportajda “savcılıktan davet edilirsem en az 150’sinin adını da verebilirim,” demişti.

 

Bunun üzerine emniyet yetkililerin iki gün önce kendisine bilgi için emniyete geleceğini, gerekli hazırlıklarını yapmasını ve geliş gidiş saatlerini de güvenlik gerekçesiyle açıklamamasını söylediler. Ahmet Mahmut Ünlü, bu kapsamda bu sabah geniş güvenlik önemleri altında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ünlü, Terörle Mücadele Şubesi’nde selefi örgütler ile ilgili olarak çalışma yürütülen birimde bildiklerini istihbari kaynaklı belgeler ile anlatacak.

 

Selefi Dernekler Nedir?
Haklarında kamuoyunda çok fazla bilgi bulunmamasına rağmen selefi dernekler ya da selefiler, İslam’ın temelde hadis, Kuran ve sahabeler dönemine uygun olarak yaşanmasını savunuyorlar. Selefiler bu bakımdan en keskin İslam yaşam tarzını toplumda görmek isterlerken, özellikle şeriata dayalı bir rejim istiyorlar. Demokratik hakların insanlara göre belirlenmeyeceğini ve demokrasinin sadece bir uydurma olduğunu da iddia eden selefiler, tamamen İslami hükümlere göre yaşanması gerektiğini söylüyorlar. Özellikle toplumun alt tabanlarında kendilerine son yıllarda destekçi bulan selefi gruplar özellikle İIŞID ile birlikte silahlı mücadeleye de yönelmiş durumdalar. Pek çok İslam’ın yaygın olduğu ülkede dernekler kurarak kendilerine ekonomik ve insan kaynağı elde etmeye çalışan selefiler Türkiye’de de son yıllarda artış gösteriyorlar. Özellikle İslam’ın karşısında duran her şeyi yıkmayı hedefliyorlar.