Cuma gününden itibaren yağışlı hava geliyor

Cuma gününden itibaren yağışlı hava geliyor

Uzun zamandır Türkiye’nin genelini kapsayan sıcakların hafta sonuna doğru azalacağı ve Türkiye genelinde Cuma gününden itibaren yağışlı havanın görüleceği Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Yağışlı Hava Cuma Gününde Etkili

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminlerde Türkiye genelinde Cuma gününden itibaren yağışlı havanın görüleceği bildirildi. Uzun zamandır artış gösteren hava sıcaklığı da buna göre düşüş gösterecek ve mevsim normallerine düşüş görülecek. Uzmanların tahminlerine göre hava sıcaklığı bu hafta boyunca mevsim normallerinin 3 ilâ 5 derece üzerinde devam edecek ve önümüzdeki iki gün boyunca yağış görülmeyecek. Fakat Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren ve Cuma gününü de tam şekilde kapsayacak halde, Türkiye genelinde yağışlı havaların görülmesi bekleniyor. Özellikle yağışlar Cuma gününden itibaren Karadeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yoğunlaşacak. Cumartesi günü ise yurdun güney, iç ve batı kesimlerde sağanak halinde görülecek. Hava sıcaklıkları da yağışlara bağlı olacak şekilde azalacak ve mevsim normallerine düşecek. 3 gün boyunca önemli bir yağış beklenmezken, Cuma gününden itibaren yağışlara karşı hazırlıklı olunması gerekiyor.

Büyükşehirlerdeki Durum

Uzmanlar ayrıca üç büyükşehir hava durumları hakkında da uyarıda bulundular. Ankara’da Cuma gününe kadar yağış beklenmiyor. Fakat Cuma gününden itibaren Ankara’da sağanak ve gök gürültülü yağış geçişlerinin olacağı kaydedildi. Özellikle hafta sonu planı yapacak olanların kuvvetli yağış uyarılarını dikkate alması gerekiyor. İstanbul’da ise mevsim normallerine dönüş yaşanmaya başlıyor. Cuma gününden itibaren İstanbul genelinde yağış görülecek ve hava derecesi de 2 – 3 derece düşüş gösterecek. İzmir’de ise Cuma gününden geçiş halinde yağışlar görülecek. Fakat hafta sonunda İzmir’de yağış beklenmiyor ve sıcaklıkların kentte mevsim normallerinin üstünde seyretmesi tahmin ediliyor. Türkiye’nin diğer bölgelerinde ise geçişler şeklinde yine yağışlar görülebilecek.