Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden gazeteye Altun'dan kınama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden gazeteye Altun'dan kınama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Yunanistan’da yayınlanan gazetede Cumhurbaşkanı Erdoğan için sarf edilen ifadelere yönelik kınama geldi.

Yunan Gazetesinden Hakaret
Yunanistan’da yayınlanan bir gazetede Cumhurbaşkanı Erdoğan için manşetten verilen küfür içeren mesajlara yönelik olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan kınama metni yayınlandı. Altun, Yunan mevkidaşı Stelios Petsas’a hitaben kaleme aldığı mektubunda olayın sorumlularından hesap sorulması gerektiğini ifade etti.

 

Konuyla ilgili olarak “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına, aşırı sağ bir yayının ön sayfasında yer almış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaretlerin yayımlanmasını en güçlü biçimde kınıyorum,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Altun “diğer yandan bu tür hakaretlerin Yunan Ceza Kanunu’na göre cezaya tabii olduğunu da vurguluyor, Yunan hükümetini bu utanmazca ve acınası hareketin sorumlularını bulmaya ve hesap sormaya davet ediyorum,” dedi.

 

“Basın Özgürlüğü Bu Değil”
Altun kaleme aldığı mektubunda ayrıca “yabancı bir lidere hakaret etmek sadece çaresizliğin ve mantıktan uzak oluşun bir göstergesi olabilir. Bu ne basın özgürlüğünün ne de ifade hürriyetinin kapsamına girecek bir eylemdir,” ifadelerini kullandı. Altun ayrıca “bu vesile ile Yunan hükümetini, aralarında TRT ve Anadolu Ajansı çalışanlarının da olduğu Yunanistan’daki Türk gazetecilere yönelik olarak sürekli ve tehlikeli korkutma çabalarının da daha fazla gecikmeden son bulması ve engellenmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyorum,” dedi.

 

Altun mektubunu ise “Doğu Akdeniz’de diplomasiye ve adil bir çözüme defalarca şans tanıyan ve ülkemizde birçok Yunan gazeteci çalışanın serbestçe çalışabilmesinden gurur duyan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ne gazetecilerin taciz edilmesinin ya da hedef alınmasının ne de Yunanistan’daki bazı yayınların sorumsuzca davranmasının barışa hizmet etmediği görüşündedir,” şeklinde bitirdi.