Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Yunan gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları Yunan gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu

Yunanistan’da yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır hakaret ve küfür içeren sözleri manşetten yayınlanan gazete hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Suç Duyurusunda Bulunuldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, avukatı Hüseyin Aydın vasıtasıyla Yunanistan’da yayın yapmakta olan Dimokratia gazetesinin sahibi, yazı işleri müdürleri ve genel yayın yönetmeni hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile suç duyurusunda bulundu. Buna göre dilekçede avukat Aydın’ın ifadeleri ile “Yunan gazetesinde Sayın Cumhurbaşkanına yönelik olarak kullanılan ifadeler, dramatik bir ahlaki çöküşün en iğrenç tezahürlerinden birisidir,” denildi. Dilekçede ayrıca “Yunan kamuoyunun sessizliğine bakıldığında bu ahlaki çöküntü marjinal kesimlerde sınırlı olmadığı da anlaşılmaktadır,” denildi.

 

Dilekçe ayrıca şu şekilde devam etti; “küfür, söyleyecek sözü olmayanların ya da söyleyecek sözü oldukları halde uygun bir dil ile söyleme yetisinden yoksun olanların dili olmaktadır. Küfür, muhatabı için değil, söyleyeni için büyük bir utanç ve aşağılık eylem olmaktadır. Bu aşağılık eylemin hedefi sadece cumhurbaşkanının şahsı değildir. Aynı zamanda cumhurbaşkanının Doğu Akdeniz’de ve Adalar Deniz’inde kararlı bir şekilde savunduğu milletimizin de yüksek çıkarlarıdır.”

 

AİHM Vurgusu Yapıldı
Dilekçede aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kapsamında alınmış olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de vurgu yapıldı. Buna göre ilgili sözleşmede koruma altına alınmış olan 10’uncu maddeye vurgu yapılarak; “ifade özgürlüğü, sınırsız bir hak niteliği taşımamakta olup sözleşmenin 10’uncu maddesinde 2’nci fıkrasında belirtilmiş olan amaçlarla sınırlandırılmalıdır. Bu durumda, ifade özgürlüğünün mutlak bir hak niteliği taşımadığını ve sayılan ilgili durumların varlığı halinde de hakka müdahale imkânı verildiği görülmektedir. Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğü önemlidir ancak mutlak nitelikte olmayıp bazı sınırlamalara tabi olmaktadır,” denildi. Dilekçenin nasıl bir karşılığının olacağı ise ilerideki zamanda görülecek.