Davutoğlu AK Parti ve MHP'ye sert çıktı, özel oturum talep etti

Davutoğlu AK Parti ve MHP'ye sert çıktı, özel oturum talep etti

Ahmet Davutoğlu, Cumhur İttifakı’na ve TBMM’de yer alan tüm partilere Doğu Türkistan için çağrıda bulundu. Haziran 2019’da TBMM’ye sunulan Uygur Türkleri hakkındaki teklifin AK Parti ve MHP tarafından reddedilmesini ise “yüz karası” olarak değerlendirdi.

Davutoğlu’ndan Sert Çıkışlar

Gelecek Partisi genel başkanı ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul Başkanlığı tarafından düzenlenen Türk dünyası dernek ve federasyonlarının bir araya gelmiş olduğu davette konuştu. Davutoğlu, tüm dünya tarafından Doğu Türkistan konusuna dikkat gösterildiğini ancak iktidarın sessiz kaldığını belirtti ve TBMM’yi göreve çağırdı. Davutoğlu Doğu Türkistan konusunda iktidara seslendi ve “iktidarın büyük ortağına, küçük ortağına açık ve net bir politikalar seti tavsiyesinde bulunmak istiyorum,” diyerek konuşmasına başladı. Cumhur İttifakı’nda yer alan Vatan Partisi’ne de değinmiş olan Davutoğlu, “en küçük ve minik bir ortakları da var. Çin’in Türkiye ajansı, ona bir şey demeye gelmez. O zaten sahibinin sesi bağlamında Uygur’daki Türklere yönelik yapılan tüm katliamların savunucusu konumunda bulunuyor,” dedi.

 

TBMM’yi Göreve Çağırdı

Konuşmasına devam eden Davutoğlu, “AKP ve MHP’ye, her fırsatta mazlumların sesi olduğunu söyleyen sayın Erdoğan’a ve Türk dünyasının sözcüsü olduğunu ifade eden sayın Bahçeli’ye de bir çift sözüm var. TBMM derhal Doğu Türkistan özel oturumu ile toplanarak, tüm partilerin imzası ile ortak bir bildiri kabul etmelidir. Şayet Doğu Türkistan’da yaşananlar için Avrupa Parlamentosu tarafından kınama bildirisi yayınlanmışsa, Amerikan Kongresi tarafından kınama yapılmış ve Amerikan Çin ortak komite toplantılarında da dile getirilmişse, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de asli ve ilk görevi Uygur kardeşlerimize sahip çıkmak ve ortak bildiriyi de hemen kabul etmektedir,” dedi.

Konuşmasına Davutoğlu şöyle devam etti: “Dünya beşten büyüktür diye haykırıp sonra bu 5’in içinde bir ülke olan Çin’e karşı bu denli sessiz kalınması, o 5’in diğer ülkeleri Çin’e dönük olarak bir kınama şeklinde kabul etmişlerken, TBMM’nin sessiz kalması kabul edilemez. Buradan tüm mecliste bulunan partilere konuyla ilgili olarak çağrıda bulunuyorum,” şeklinde konuştu.