Deneyap sınav sonuçları açıklandı

Deneyap sınav sonuçları açıklandı

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Sınav ve Yerleştirme sonuçlarının açıklandığını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank duyurdu. Bakan Varank ayrıca açıklamada “5 yılda toplam 50 bin öğrenciyi ‘Deneyap’ kapsamında mezun etmeyi planlıyoruz,” dedi.

Deneyap Sınav Sonuçları Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Bakan Mustafa Varank imzalı yapılan yazılı açıklamada, teknoloji üretecek gençleri yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyeleri projesine 3 bin 680 bin yeni öğrencinin katıldığı duyuruldu. 18 ili kapsayan proje kapsamında, yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla geride bırakan gençlerin, geleceğin teknoloji yıldızı olmaları için büyük bir adım attıklarını ifade eden Varank, kazanan gençleri tebrik etti.

Açıklamasında “sevgili milli teknoloji hamlesi gönüllüsü, o gün, bugündür. Öğrencilerin ve velilerin merakla bekledikleri Deneyap Teknolojileri Sınav Sonuçları açıklandı. Kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum,” ifadelerine yer veren Varank, proje detaylarına da değindi. “Bakanlığa tevdi edilen proje kapsamında, ortaokul ve lise seviyesindeki üstün yetenekli olan öğrencilerimize 3 yıllık kapsamlı bir teknoloji eğitimi vermeye devam ediyoruz. Ücretsiz olarak sunulan bu eğitimler, yenilikçi ve vizyoner bir içeriğe sahiptir. Atölyelere gelen öğrencilerden sadece tek bir beklentimiz oluyor, o da hayal güçlerini sonuna kadar kullanabilmeleri. Bunun dışında önlerinde hiçbir limit ya da engel bulunmuyor. Teoriyi istedikleri kadar pratiğe dökebilirler,” şeklinde proje detaylarından bakan bahsetti.

81 İle Yayılıyor

Bakan Varank, ayrıca deneyap atölyelerinin 81 ile yayılacağını söyleyerek, toplamda 100 teknoloji atölyesine sahip olunacağını açıkladı. Projeye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yanında Gençlik ve Spor Bakanlığı da katılım sağlayacak. Bakanlıkların yanında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK’ın yanı sıra Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı da projeye destek sunacaklar. Projenin ilk etabında henüz atölye bulunmayan 12 ilde atölye kurulması amaçlanıyor.