Durmuş Yılmaz: “Döviz rezervlerinin eksiye düşmesi suçtur”

Durmuş Yılmaz:  “Döviz rezervlerinin eksiye düşmesi suçtur”

Merkez Bankası (MB) eski Genel Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankasında döviz rezervinin eksiye düşmesinin suç olduğunu açıkladı.

Sözcü Gazetesine açıklamalarda bulunan İYİ Parti Ankara Milletvekili olan Durmuş Yılmaz, “Ben Merkez Bankası’nda 35 yıl görev yaptım. MB Başkanlığı makamında da bulundum. Bunca yıl hizmet verdiği kurumda dövizi rezervinin sıfıra yaklaştığını gördüm. Ama hiç eksiye düştüğünü görmedim” diyerek hayretini dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu sırasında CHP Grubunun “Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini niçin satmaya zorlandı?” şeklinde verdiği araştırma önergesi reddedildi.

YILMAZ; “DÖVİZ REZERVLERİ EKSİ 55 MİLYAR DOLAR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz "Döviz kıtlığını yaşadım, gördüm. Sıfır döviz rezervine şahit oldum. Sıfıra yakın döviz rezervine şahit oldum ama eksi rezervi hiçbir zaman görmedim, duymadım. Siz bunu da becerdiniz gerçekten sizi tebrik etmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yılmaz açıklamasına; “Sayıştay denetimlerinde bazı kurumların yaptıkları işlerde yerindelik denetimi yapmaz. Merkez Bankası dövize müdahale ettiğinde, alış veya satış yönünde müdahale ettiğinde ticaret kurallarına aykırı olarak düşükten döviz satabilir, pahalıdan döviz alabilir. Bu, hedeflenen makro ekonomik amaçlarla uyumludur. O makro hedef çerçevesinde yerindelik denetimi yapılmaz. Fakat şu anda karşı karşıya olduğumuz döviz rezervlerinin eksi 55 milyar dolar olması, tamamen yerindelik denetimini yapmayı gerektiren bir husustur. Burada bir suç işlenmiştir” ifadeleri kullandı.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.