El Nusra terör örgütü emiri Bursa'da yakalandı

El Nusra terör örgütü emiri Bursa'da yakalandı

Terör örgütü El Nusra’nın Suriye’nin İdlib kentinde yaptığı cinayetlerden ve eylemlerden sorumlu emirlerinden olan S.E. (37) Bursa’da yakalandı. Jandarma tarafından yapılan operasyonda göz altına alınan sözde emirin evinde çok sayıda doküman ele geçirildi.

Bursa’da Yakalandı
2013 – 2018 yılları arasında Suriye’nin İdlib kentinde El Nusra örgütünün emirliğini yapan S.E. için Bursa İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçtiler. Yasa dışı yollar ile Suriye’den çıkarak Türkiye’ye giren şahsın yakın zamanda Bursa’da kaldığı öğrenildi. Hemen harekete geçen ekipler S.E’nin kaldığı evi fiziksel ve teknik takibe aldılar. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ise dün gece eve operasyon yaparak S.E’yi gözaltına aldılar. S.E. ifadesinin alınması için İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Evde yapılan aramada ise örgüte ait çok sayıda doküman, belge ve dijital malzeme ele geçirildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

El Nusra Örgütü Nedir?
Cihatçı selefi örgüt olan El Nusra 2012 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedir. Ana amaçlarından birisi Beşşar Esad rejimini devirerek, Suriye’de şeriat devleti kurmaktır. Örgüt, pek çok ülke tarafından terör örgütü olarak tanımlanmaktadır. El Kaide’nin içindeki gruplar tarafından kurulan örgüt, özellikle Suriye’de pek çok eylemde bulundu. Yönetimi ele geçirmek için mücadele eden örgüt, bu kapsamda pek çok sivilin de yaşamını kaybetmesine neden oldu. Örgüt bir dizi suikast, bombalı saldırı, köy ve kasaba baskınları gibi pek çok olayda bulunmuştur. 2016 yılında yapılan Rus büyükelçi Andrey Karlov suikastını da yine örgüt üstlenmişti. Rusya’nın bölgeye müdahalesi ile El Nusra’nın elinde tuttuğu topraklar kontrolünden çıkmış, örgüt çok sayıda militanını kaybetmiştir. Halihazırda Suriye’de küçük bir bölgede destekçileri bulunmaktadır. Örgüt uzun zamandır herhangi bir eylem yapmıyor.