Endişelendiren durumu Mehmet Ceyhan açıkladı

Endişelendiren durumu Mehmet Ceyhan açıkladı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından geldi. Ceyhan, salgının yaş ortalamasının düştüğünü ve çocuklara da bulaşmaya başladığını bildirdi.

Yaş Ortalaması Düştü

Prof. Dr. Ceyhan tarafından yapılan koronavirüs salgını ile ilgili açıklamalar, salgının yaş ortalamasının düştüğünü ortaya koydu. Salgının başlangıcından beri yaşlılar için daha sık görülmesinin genel kanı olarak kabul edildiğini ancak son zamanlarda çocuklarda da vakalara rastlandığını belirten Ceyhan, başlangıçtan bu yana 15 yaş altında 12 çocuğun virüs nedeniyle yaşamını kaybettiğini ifade etti.

Konuyla ilgili olarak “ilk yapılmış çalışmalarda virüsün yaşlıları daha çok etkilediği ve çocukların hastalığa daha az yakalandığı, aynı şekilde daha az bulaştırıcılık taşıdıkları düşünülüyordu. Çocuklar o dönemde özellikle dışarıya çıkmadıkları için virüsle karşılaşma olasılıkları oldukça düşüktü. Fakat pek çok ülkede okul öncesi eğitimin ve kreşlerin açılmasından sonra yapılan çalışmaların gösterdiği üzere bu düşünce tamamen yanıltıcı çünkü çocuklar da virüse yakalanıyorlar. Elbette hastalıklara yakalanma olasılıkları, yetişkinlere göre daha düşük ama yetişkinler kadar bulaşıcı özellik taşıyorlar,” dedi.

10 – 19 Yaş Grubunda Daha Bulaşıcı

Prof. Ceyhan açıklamalarına şu şekilde devam etti; “10 – 19 yaş arasında yetişkinlerden daha fazla bulaşıcı özellik bulunuyor. Bu yüzden ilk zamanlardaki düşünceler tamamen değişmiş haldedir. Çocuklar virüsü belki düşük oranda kapacaklar bu kaptıklarında artık bu hastalığı çok ağır şekilde geçirdiklerini biliyoruz. Bu yüzden çocuklara artık eskisine kıyasla çok daha farklı bir gözle bakılıyor. Bu hastalık riskleri yönünden, daha fazla risk taşıdığı düşünülüyor. Ayrıca günümüzde yaşlı hastalarda vaka daha ağır seyrediyor ama ileride nasıl olacağını tam olarak kestiremeyiz ve çocuklarda da vaka sayıları artabilir,” şeklinde konuştu.