Enis Berberoğlu kararı için itiraz edildi

Enis Berberoğlu kararı için itiraz edildi

Enis Berberoğlu hakkında yeniden yargılama kararının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geri çevrilmesi sonrasında Berberoğlu’nun avukatları tarafından üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz yapıldı.

Karara İtiraz Edildi

Anayasaya Mahkemesi 17 Eylül’de gizli kalması gereken bilgileri açıklamak suçundan ötürü, 5 yıl 10 ay hapis cezası almış olan eski milletvekili Enis Berberoğlu’nun bireysel başvuru yapmasına üzerine seçilme ve siyasi faaliyette bulunma özgürlüğünden mahrum bırakıldığına ve bu durumun ihlal edildiğine karar kılmıştı. Bu karar kapsamında yargılama yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yeniden yargılama için imkân olmadığını belirterek kararı geri çevirmişti. Berberoğlu’nun avukatları ise bu kararın ardından üst mahkemeye itiraz ettiler.

Yeniden Yargılanma Talebi Reddedildi

14. Ağır Ceza Mahkemesi Enis Berberoğlu ile ilgili yeniden yargılanma kararına geçtiğimiz günlerde ret yanıtı vermişti. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali yapıldığı yönelik karar almasına rağmen Berberoğlu’nun yeniden yargılanması için gerekçe olmadığına mahkeme tarafından karar verildi.

Berberoğlu, durdurulan MİT tırları ile ilgili görüntüleri Cumhuriyet gazetesine sağladığı iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçlamasından 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Berberoğlu’nun hapis cezasını onaylayan Yargıtay ise Berberoğlu’nun milletvekilliğinin sona ermesine kadar cezanın da durdurulmasına ve serbest bırakılmasına hüküm getirmişti. Yargıtay kararı kapsamında tahliye edilmiş olan Berberoğlu hakkında kesinleşmiş ceza bulunurken, konuyla ilgili TBMM toplanmış ve 4 Haziran 2020’de alınan karar ile CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü. Ertesi gün ise Berberoğlu yeniden tutuklanmış ve cezaevine gönderilmiş, aynı gün ise koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli bir halde cezaevinden çıkmıştı. Anayasa Mahkemesi ise Berberoğlu’nun siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişisel özgürlük haklarının ihlal edildiğine karar vererek yeniden yargılanma yolunu açmıştı.