Erdoğan: Demirtaş gibi bir teröristin hakkını koruyacak değiliz

Erdoğan: Demirtaş gibi bir teröristin hakkını koruyacak değiliz

Azerbaycan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargının işine müdahale etmek benim haddime değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, 44 günlük destansı bir vatan muharebesi sonucunda Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’ı işgalden azat eylediğine vurgu yaparak, "Cumhurbaşkanı Aliyev’in dirayetli liderliği ve Azerbaycan ordusunun gösterdiği kahramanlık bu zaferin kazanılmasındaki başlıca etkendir. Bu süreçte Azerbaycan halkı da tam bir dayanışma sergileyerek hiçbir fedakarlıktan kaçınmamıştır. Ermenilerin sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan kalleş saldırılarına rağmen, Azerbaycan haklı mücadelesine gölge düşürmemiştir. Savaş şartlarında dahi Türk ve Müslüman olmanın gerektirdiği asaletten taviz vermeyen Azerbaycanlı kardeşlerimi şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Canları pahasına Karabağ’ı işgalden kurtaran aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize acil şifalar diliyorum. 44 gün süren çetin mücadeleler neticesinde hamdolsun bugün yıldız ve hilal Karabağ semalarında gururla dalgalanıyor. Milletimiz ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz, birlikte tüm Türk dünyası 30 yıllık adaletsizliğe son verilmiş olmasının sevincini yaşıyor" dedi.

 

AZERBAYCAN'A DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEKTİR

Erdoğan, Türkiye olarak, ilk günden itibaren Azerbaycan'ın haklı mücadelesine, ellerindeki tüm imkanlarla destek verdiklerini vurgulayarak, "Ortak tarih, kültür, inanç ve dil birliğimizin gereği neyse onu yaparak Karabağ'ın ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının özgürlüğüne kavuşmasına katkı sağladık. Böylece milletimizi tek parti CHP’sinin 1944 yılında Boraltan Köprüsü'nde ülkemize yaşattığı utançtan da kurtarmış olduk. Can Azerbaycan’a desteğimiz bundan sonra da devam edecektir. Yarın Bakü’de düzenlenecek zafer törenlerine iştirak ederek Azerbaycan halkının haklı sevincine birlikte ortak olacağız. Ziyaretim sırasında gerçekleştireceğimiz görüşmelerde önümüzdeki süreçte atılacak adımlara ilişkin fikir alışverişinde bulunacağız" diye konuştu.

 

YENİDEN İMAR SÜRECİNDE DE AZERBAYCAN’IN YANINDA OLACAĞIZ

Erdoğan, Azerbaycan ile savunma sanayi alanındaki iş birliğinden güvenliğe ve terörle mücadeleye, enerjiden ekonomi ve ticarete kadar çok geniş bir yelpazede ilişkileri mevcut olduğunu anlatarak, "Azerbaycan’ın kazandığı zafer, ikili ilişkilerimizin ve iş birliğimizin daha da ilerletilmesine zemin hazırlamıştır. İşgal edilen topraklarının yeniden imar sürecinde de Azerbaycanlı kardeşlerimizin gerek altyapı gerek üstyapıya yönelik çalışmalarında yanlarında olacağız. Bu vesileyle salgınla ortak mücadele çalışmalarını da gözden geçireceğiz. Tüm bu alanlarda iş birliğimizi veya geliştirmenin yollarını ele alırken ileriye dönük zemin teşkil edebilecek değerlendirmelerde de bulunacağız. Azerbaycan’a gerçekleştireceğim ziyaretin ‘tek millet iki devlet’ şiarını temel alan ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" mesajını verdi.

 

KILIÇDAROĞLU ADAY OLACAKSA İSABETLİ OLUR

Soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaptığı açıklamaya ilişkin "Sayın Kılıçdaroğlu'nun nasıl bir adım atacağı konusunda, bu bizim derdimiz değil, bu onun kendi derdidir. Nitekim yapmış olduğu açıklama da vermiş olduğu cevap da zaten çok sulandırılmış bir cevaptır ve eğer aday olacaksa gerçekten böyle bir şey düşünüyorsa bu partisi için de, ülkemiz için de isabetli olur" yanıtını verdi.

 

AB DÜRÜST DAVRANMAMIŞTIR

Avrupa Birliği'nden (AB) Türkiye'ye yönelik bir yaptırım kararı çıkma ihtimaline ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Bu konuda Türkiye’ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı, Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten 1963’ten bu yana AB bize sürekli yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bugüne hep sabrettik, hala da sabrediyoruz. Ve şu anda atacakları adımlar, verecekleri kararlar nedir? Bunların hepsini göreceğiz, ama samimi olan, dürüst olan liderler zaten bu sürece yönelik onlar da gayet dik duruyorlar ve Türkiye’ye karşı yapılacak bu tür yaklaşımlara da sıcak bakmıyorlar" ifadelerini kullandı.

 

TAVİZ VERMEMİZ ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Türkiye ile aralarındaki anlaşmazlığa ilişkin sözleriyle ilgili Erdoğan, "Aslında sürekli masadan kaçanlar bunlar, hiçbir zaman bunlar masada durmadılar. İşte en son NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in aynı şekilde bunları masaya çağırdığı halde, bunlar orada da masadan kaçtılar. Ve ondan önceki süreçte de sürekli masadan kaçtılar. Özellikle de bir farklı adım da örneğin Arnavutluk-Türkiye-Yunanistan arasında bir adım atılsın dendi. Bunda da yine ne yazık ki masaya gelmediler. Bu tür hep masadan kaçma, hep yalan üzerine siyaset, böyle bir yaklaşımın içerisindeler. Biz ise dünden bugüne nasıl dik durduysak, bundan sonra da dimdik yolumuza devam ediyoruz. Ve Doğu Akdeniz ile alakalı olarak da bizler oradaki haklarımız neyse bu haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs’ın haklarını sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. Buralardan taviz vermemiz asla mümkün değildir. Ama eğer Yunanistan gerçekten bir komşu olarak dürüst davranırsa bizler de masada olmaya devam ederiz" diye konuştu.

 

BİDEN İLE YABANCI BİRİSİ DEĞİLİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de yeni seçilen Başkan Joe Biden döneminde Türkiye ile ilişkilerin nasıl olacağı ve yaptırım konularında neler yaşanabileceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta, Biden’ı daha önceden tanıdığına işaret etti. Erdoğan, "Ben Biden ile yabancı birisi değilim. Biden ile Obama döneminden de gayet iyi tanışan birisiyim. Hatta evime kadar gelmiş olan birisidir ve rahatsızlığımda evimde beni ziyaret etmiştir. Partimizin Sözcüsü Ömer Çelik Bey de bu ziyarette vardı. Tabii dünyada siyaset maalesef çok çirkin bir yerde. Yani aklına herhangi bir şey gelen bakıyorsunuz, hemen masaya yaptırımı getiriyor. Yani Türkiye ile Amerika arasında nasıl bir süreç var? Biz NATO’da beraber değil miyiz? NATO’da iki önemli ülke değil miyiz? Bugün Amerika’dan sonra ilk 5’in içerisinde yer alan NATO ülkelerinden bir tanesi Türkiye’dir. Bunu kendileri de hep itiraf etmişlerdir. Şu anda ise maalesef bizim silah alımları ile alakalı konularda attıkları adımları veya ifadeleri doğrusu şık bulmuyoruz. Özellikle de şu anda Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Ve ben şu anda yaptığımız yapacağımız açıklamaları da erken buluyorum. Sayın Biden şöyle görevi bir üstlensin, görevi üstlendikten sonra herhalde Sayın Biden ile de oturup bazı şeyleri konuşacağız. Geçmişte gerek Türkiye’de gerek Amerika’da bir araya gelip oturup konuştuğumuz gibi, yine bunları konuşacağız" dedi.

Uluslararası alanda, özellikle siyasette çatışma olmayacağını, diplomaside bu konuların görüşülerek ve anlaşarak bir yol bulunacağını ifade eden Erdoğan, "Sizin ülkenizden birileri oralara negatif bazı şeyler sufle edebilir, o önemli değil. Onlar siyasetin acemileridir zaten; ama biz Amerika ile bu süreci çok daha farklı bir şekilde işleteceğimize inanıyorum" mesajını verdi.

 

DEMİRTAŞ GİBİ BİR TERÖRİSTİN HAKKINI KORUYACAK DEĞİLİZ

FETÖ mensuplarının mülkiyet hakkı iddiası ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yargının işine müdahale etmek benim haddime değil. Ama şunu herkesin bilmesi lazım ki biz özellikle Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa sözde hakkını koruyacak değiliz, ki böyle bir şey yok. Ve ben inanıyorum ki bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkan hazırlamaz. Kaldı ki Kobani’nin faili odur, Diyarbakır’ın faili odur, Yasin Börü’nün faili odur. Yani bunları görmezden mi geleceğiz? Yargımız bunları görmezden mi gelecek? Biz ne gerekiyorsa sonuna kadar bu mücadeleyi verir ve böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz. Mülkiyet hakları noktasında da durum aynı, yani bunların mülkiyet hakkı diye bir şey yok ki! Bunların bir defa bu millete, bu garip gurebaya bu fakir fukaraya ödemesi gereken çok büyük hesapları var. Yani bunca insanlar öldürüldü, onların mülkiyet hakları ne olacak? FETÖ de aynı şekilde. Bunca insanlar öldürüldü. Şu anda İngiltere’ye kaçmış olan zat İngiltere’de bulunan zat acaba bunun bedelini nasıl ödeyecek? Niye kaçak? Gel o zaman ülkende dur. Biz bunun mücadelesini veriyoruz, vermeye de aynı şekilde devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

FRANSA’NIN IRKÇI YAKLAŞIMLARININ YENİ BİR İFADESİ

Başakşehir-PSG maçı sırasında 4’üncü hakemin ırkçı söylemleri nedeniyle maçın yarım kalması ve Başakşehir’in sahadan çekilmesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Erdoğan, "Meydana gelen bu hadise hakikaten Fransa’nın son dönemlerdeki özellikle ırkçı yaklaşımlarının, ırkçı söylemlerinin yeni bir ifadesidir ve buradaki bu yaklaşım asla affedilemez. Bu duruşu aynı kararlılıkla tabii ki devam ettireceğiz. Ve dün akşam Başakşehir gerçekten çok kararlı bir duruş sergiledi. Ve sahadan çekilmeleri, ondan sonra onların Romen hakemi almalarına rağmen arkadaşlar direndiler, 'bizim için bu yeterli olmaz' dediler ve ardından hakemlerin dördünü de değiştirme kararını UEFA verdi ve bu akşama o şekilde bu maçın tekrarını kabul ettiler. Burada Demba Ba da aynı şekilde çok kararlı durdu ve bu kararlı duruş karşısında da maç bu akşam oynanacak. Fransa maalesef artık ırkçı söylemlerin, ırkçı yaklaşımların yoğunlaştığı bir yer haline geldi ve temenni ederiz ki bu akşamki bu maç gayet suhuletle biter ve böylece de yola aynı şekilde devam ederiz" diye konuştu.

 

ASGARİ ÜCRET İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine asgari ücret görüşmeleri ile ilgili de "Asgari ücretle ilgili görüşmeler yine devam ediyor. Bu görüşmelerde de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız bu görüşmeleri işveren kesimiyle, işçi kesimiyle yürütecekler ve bu görüşmelerden sonra tabii durum bizim de önümüze gelecek ondan sonra adımları birlikte atacağız. Temennimiz odur ki isabetli, hayırlı bir karar çıkar ve yola devam ederiz" dedi.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.