Ermenistan ateşkesi ihlal etti, Gence Kenti'nde siviller vuruldu

Ermenistan ateşkesi ihlal etti, Gence Kenti'nde siviller vuruldu

Ermenistan Gence kenti sakinlerine gece saatlerinde saldırı yaptı. Yapılan saldırı sonucunda ise şimdiye değin 2’si çocuk olan 12 sivil yaşamını yitirdi, 40’tan fazla sivil yaralandı.

Uyku Esnasında Füze Saldırısı Yapıldı

Ermenistan ordusu tarafından yapılan ilk açıklamalara göre Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine füze saldırısı yapıldı. Saldırı kapsamında 2’si çocuk olan toplamda 12 kişi yaşamını kaybetti. Ermeni ordusu 11 Ekim’de yaptığı saldırının şoku henüz atlatılmadan dün gece ikinci kez Azerbaycan’ın Gence kentine orta menzilli balistik füze ile saldırı düzenledi.

Gence’ye düzenlenen füze saldırısı sonucunda füzelerin isabet ettiği bölgede çok sayıda sivil yaralandı ve enkaz altında kaldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev ise Ermenistan’ın Gence’ye düzenlemiş olduğu füze saldırısında 40’dan fazla evin de yıkıldığını belirtti. Diğer yandan Ermeni ordusu, Gence sakinlerini Elbrus isimli balistik füzeler ile vurduğu tespit edildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hacıyev, sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve Gence’ye düzenlenen saldırıda Scud tipi olan Elbrus balistik füzelerinin kullanıldığını ve enkaz alanında bulunmuş parçaların bunu kanıtladığını da duyurdu.

 

Enkaz Hasarı Sabah Açığa Çıktı

Gence’deki ağır hasar durumu ise günün ilk ışıkları ile birlikte çok daha belirgin bir hale geldi. Füze saldırısının yapılmasından sonra bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Arama kurtarma çalışmalarına köpekler de katılıyor. Güvenlik güçlerinin yaptığı arama kurtarma çalışmaları sonucunda enkaz altında kalan altın, para ve ziynet gibi eşyaların yanında çok sayıda fotoğraf albümü, oyuncak gibi eşyalar da gün yüzüne çıkarılıyor. Aynı zamanda bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katılan Olağan Üstü Haller Başkanı Kemalletin Heyderov da çalışmaların nasıl yapıldığını yerinde incele