Erol Mütercimler için 1 Yıl 6 aya kadar hapis istendi

Erol Mütercimler için 1 Yıl 6 aya kadar hapis istendi

Katıldığı bir televizyon programında imam hatip lisesi mezunları için kullandığı sözler nedeniyle Erol Mütercimler hakkında savcılık soruşturması tamamlandı. Buna göre Mütercimler için kullandığı sözler nedeniyle 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis isteniyor.

Kullandığı Sözler Olay Yarattı
Katılmış olduğu bir televizyon programında ünlü yazar ve siyaset uzmanı Erol Mütercimler, imam hatip mezunları hakkında kullandığı sözler nedeniyle tepki çekmiş ve hakkında çok sayıda kurum ve kişi tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu. Şikayetler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından soruşturma başlatılmıştı.

 

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Mütercimler’in alacağı ceza belli oldu. Mütercimler hakkında imam hatip okullarından mezun olanlar için yayın yoluyla alenen tahkir yani aşağılamada bulunduğu belirtilerek “halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan ötürü 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemi nedeniyle iddianame düzenlendi. İddianamede şikayetçi olanlar arasında Bilal Erdoğan, bakan Mustafa Varank, İlim Yayma Cemiyeti gibi kişi ve kuruluşlar bulundu.

 

Pek Çok Kurum Hakkında Davacı Oldu
Erol Mütercimler bir süre önce katıldığı televizyon programında imam hatip mezunu olanlar için “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız,” şeklinde konuşmuştu.

 

Bu sözlerinin ardından Mütercimler hakkında pek çok kişi ve kurum sözlerinden rahatsızlık duyarak şikayetçi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “imam hatipler bizim göz bebeğimizdir,” açıklaması yapmış, MEB yasal süreç başlatmış, Mütercimler’in görev yaptığı Haliç Üniversitesi hakkında kınama yayınlamış ve istifasını istemiş, 81 ildeki imam hatip dernekleri ise eş zamanlı suç duyurusunda bulunmuştu. Mütercimler sözlerini yakın zamanda küçük çocuklara tacizde bulunan tarikat şeyhini tarif ederken kullanmıştı.