Grip aşısı yaptıracakların listesi E - Nabız'da yer alıyor

Grip aşısı yaptıracakların listesi E - Nabız'da yer alıyor

Koronavirüs salgını yüzünden bu sene çok daha fazla talep gören girip aşısında önemli bir gelişme yaşandı. Talebin çok olması yüzünden son günlerde tartışma konusu olan grip aşısı konusunda, aşı olabileceklerin listesi e – nabız’a yüklendi.

Grip Aşısı Bekleniyor

Dünya üzerinde etkisi tüm hızıyla devam ettiren koronavirüs salgını özellikle kış aylarında daha etkili olması bekleniyor. Koronavirüs olmasa bile soğuk algınlığı ve grip belirtilerini virüs belirtisi ile karıştırmak istemeyenler ise özellikle grip aşısına rağbet gösteriyorlar. Grip aşısına ülke genelinde talep artarken, aşıların yapılması için ise Charlson Risk Raporu’na göre aşı olunabileceği öne sürüldü.

Buna göre grip aşısı olup olamayacaklarını merak eden yurttaşlar, e – nabız üzerinden yüklenen liste ile birlikte aşı olup olamayacaklarını anlayacaklar. Listelerin e – nabız’a yüklenmesi ile birlikte grip aşının nasıl olacağı da belli oldu. Diğer yandan geçen sene 72,65 TL olan grip aşısı fiyatında bu sene değişiklik olmadı ve grip aşısı olmak isteyenler aynı ücreti ödeyerek aşı olabilecekler. Aynı zamanda renkli reçete sistemine alınmış olan grip aşısında öncelik de kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstüne verilecek.

Reçete Aile Hekimleri Tarafından Yazılacak

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin ise ilk partide gelen aşıların, reçete sistemlerine işleneceğini ve Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimleri tarafından yazılacak reçeteler ile sağlanacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın e – nabız programına yüklenecek olan isimler sayesinde grip aşılarının eczaneler tarafından verileceğini belirtti.

Ertekin aynı zamanda kronik hastalığı ya da öncelikli hasta gruplarından aşının yapılmasına başlanılması gerektiğini de ifade etti. Ertekin konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “henüz formatları resmi olarak açıklanmadı fakat aile hekimlerinin yazacakları reçeteler üzerinde sisteme giriş yapılacak. Hasta bunu hak ediyorsa, işaretlenen hasta reçete yönlendirmeye dahil edilecek ve reçete üzerinden de düzenleme yapıldıktan sonra renkli reçete sisteminde oluşmuş olan reçete sayesinde eczane ekranına klasik reçete gibi şifre ile işlem yapılacak ve daha sonrasında ise aşı depodan talep edilerek aşı olmak isteyenlere uygulanacak,” dedi.