Gülistan Doku'yu yeniden arama çalışmaları başladı

Gülistan Doku'yu yeniden arama çalışmaları başladı

Tunceli’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan ve hakkında hiçbir bilgi alınamayan Gülistan Doku’yu arama çalışmaları 18 Ağustos’ta sona ermişti. Ancak dün sabah yeniden Doku’yu bulmak için çalışmalar başlatıldı. Genç kızı arama çalışmaları 30 gün devam edecek.

Gülistan Doku İçin Tekrar Arama Çalışması

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 5 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Kalmış olduğu yurttan 5 Ocak’ta ayrıldıktan sonra kaybolan genç kızı arama çalışmaları ise uzun bir süredir devam ediyor. Diyarbakır’da yaşamakta olan ailesi, Doku’nun kaybolduğu gün Tunceli’ye gelmiş ve güvenlik güçlerine ihbarda bulunmuştu. Ailenin yapmış olduğu ihbar üzerine arama çalışmaları bölgede başlatılmıştı.

Arama çalışmalarına AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya gibi illerin belediyelerinden, çeşitli sivil toplum kuruluşları gönülleri, üniversiteler ve AFAD ekipleri katılmış, toplamda 542 personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROW cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeği ile Uzunçayır Baraj Gölü’nde ve kara bölgesinde arama çalışmaları yapılmıştı. Aramalar ise 255 gün devam etmiş ve 18 Ağustos’ta Tunceli Valiliği tarafından sona erdirilmişti. 58 gün aradan sonra ise Gülistan Doku’yu bulmak için Tunceli Valiliği tarafından dün tekrar karar alındı ve arama çalışmalarının başlamasına karar verildi.

30 Gün Boyunca Çalışmalar Devam Edecek

Genç kızı arama çalışmaları 30 gün boyunca devam edecek ve AFAD Başkanlığı’na bağlı 8 personel, 14 dalgıç ve 11 su üstü kurtarma personeli, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan da 5 kişilik ekip, Emniyet Genel Müdürlüğü Su Altı Arama Kurtarma ekibinden 4 ve diğer kurumlardan da katılım ile toplamda 45 kişilik ekip Doku’yu 30 gün boyunca arayacaklar.