Hafta sonu Ege ve Marmara'da rüzgar bekleniyor, sıcaklıklar düşüyor

Hafta sonu Ege ve Marmara'da rüzgar bekleniyor, sıcaklıklar düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava durumu tahminlere göre yurt genelinde hafta sonunda sıcaklık düşüşleri görülecek. Aynı zamanda Marmara ve Ege’de kuvvetli rüzgârın etkili olması beklenirken, Karadeniz kıyılarında ise yağış görülecek.

Hava Sıcaklıkları Düşüyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre hafta sonunda Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının düşmesi bekleniyor. Bazı bölgelerde 5 dereceye kadar sıcaklık düşüşü bekleniyorken, bazı bölgelerde de yağış görülecek.

 

Özellikle Marmara ve Ege’de rüzgâr etkili olurken, bazı bölgelerde ise yerel sağanak yağış görülecek. Ülkenin kuzey kesimlerinde ise yağış olması bekleniyor. Doğu Akdeniz’de parçalı bulut, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında, Artvin, Sinop, Ardahan, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı bölgelerinin yanında Ankara çevrelerinin de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması beklenirken, diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçeceği ön görülüyor.

 

Özellikle Marmara ve Ege’de kuvvetli rüzgâr yüzünden Meteoroloji uyarıda bulundu. Uyarıya göre rüzgar, Marmara Orta ve Kuzey Ege kıyıları başta olmak üzere Doğu Karadeniz’in de doğusunda kuzey yönlerinden kuvvetli ve saatte 70 kilometreyi bulan bir hız ile esebilecek. Bu yüzden yaşanacak olumsuz şartlara karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

 

Hafta Sonu Hava Durumu Tahmini
Yurt genelinde hafta sonu hava durumu genel itibariyle parçalı ve çok bulutlu olurken, aynı zamanda pek çok kent için de sağanak yağış uyarısında bulunuldu. Hava sıcaklıkları düşmeye devam ederken, yurt genelinde mevsim normallerine dönüş görülecek. Rüzgar ise genellikle Kuzey ve Batı kesimlerinden eseceği için iç bölgeler ile Akdeniz bölgesi rüzgardan çok etkilenmeyecek. Buna göre üç büyük ilde görülen hava durumu şu şekilde olacak;

 

ANKARA: 28, Parçalı ve yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif sağanak yağışlı.
İSTANBUL: 25, Parçalı bulutlu.
İZMİR: 31, Parçalı ve az bulutlu.