Hafta sonu hava durumuna dikkat, sıcaklıklar düşüyor

Hafta sonu hava durumuna dikkat, sıcaklıklar düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilerde hafta sonunda ülke genelinde sıcaklıkların düştüğü ve özellikle bazı bölgelerde yağışların etkili olacağı açıklandı. Hissedilir derecede düşecek hava sıcaklıkları için dikkatli olunması tavsiye edildi.

Hafta Sonu Sıcaklıklar Düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan tahminlere göre mevsim koşullarına göre hafta sonundan itibaren sıcaklıklar yurt genelinde hissedilir derecede düşecek. Yeni hafta ile birlikte de sıcaklıkların düşmesi devam edecek. İstanbul’da gelecek 3 gün içerisinde 5 derece sıcaklık düşüşü beklenirken, bazı bölgelerde ise sıcaklık düşüşü 10 dereceye yaklaşacak.

Hafta sonu sertleşmeye başlayacak olan hava şartları kapsamında Türkiye’de mevsim geçişi önemli oranda hissedilecek. Küresel tahmin sistemlerinde yer alan verilere göre cumartesi gününden itibaren yurdun batısından yağışlar giriş yapacak ve takip eden günlerde de yurt geneline yağışlar yayılacak. Ankara’da bugün 26 derece olan hava sıcaklığı hafta sonu ile birlikte 16 dereceye kadar düşüş yaşayacak. İstanbul’da bugün hava sıcaklığı 24 derece iken yeni hafta ile birlikte 18 derecenin altına iniş yapmış olacak. İzmir’de ise yaklaşık 5 derecelik sıcaklık düşüşü yaşanması bekleniyor.

Yeni Hafta da Düşüşler Devam Edecek

Yeni hafta sonunda da sıcakların düşmesi devam edecek. Hafta sonu başlayacak olan yağışlar yeni hafta ile yurt geneline yayılırken hava sıcaklıklarının düşüşü ise hafta ortasına kadar devam edecek. 22 Ekim’den sonra ise hava sıcaklıkların yükselme bekleniyor. Her yıl düzenli şekilde Ekim ayı sonu ve Kasım ayının başında görülen pastırma sıcaklıkları bu sene de havaların birden ısınmasına ve sıcaklığın hissedilmesine neden olacak. Önümüzdeki hafta sonu başlayacak olan yağışlar için ise yurttaşların dikkatli olması ve önlem alması gerekiyor. Özellikle araç yolculuğuna çıkacak olanların dikkatli olmaları konusunda uyarı yapıldı.