Hakaret davası nasıl açılır?

Hakaret davası nasıl açılır?

Şahıslar arasında hakaret etme gibi bir şikayet gerçekleştiğinde Cumhuriyet Savcısı tüm delilleri, tarafların ifadelerini de göz önünde bulundurarak bu konudan şikayetçi olan taraflara hakaret davası açabilecek.

Bu konu kapsamında hakaret davasının nasıl açıldığı ve ne tür kelimelerin hakaret içeriğine girdiği gibi sorular bu davayı açmak isteyen vatandaşların merak konusu oluyor.

Kaynağı hakaret olan davalar çok sık görülüyor. Dolayısıyla çoğu kişinin de merak konusu çünkü birçok insan bu davayı açarak hakkını savunmak istiyor. Bu konuyla alakalı olarak Avukat Ahmet Mete şu açıklamalarda bulundu: ‘’ Konusu hakaret olan her dava gerek cezai işlem gerekse tazminat olsun diğer davalarda olduğu gibi hakarete uğrayan kişinin bu durumu kanıtlaması gerekir. Bu kapsamda her türlü ses kaydı, mesaj içeriği, ortamda bulunan şahitler delil olarak kabul edilir. Eğer kanıt gösterilmezse bu dava beraat ile sonuçlanacaktır. ‘’

TÜRK CEZA KANUNLARINDA 125. MADDE HER ŞEYİ AÇIKLIYOR

Bir kişiye hakaret etmek Türk Ceza Kanunlarının 5237 sayılı kanununda ‘’ Şerefe karşı işlenen suçlar’’ kapsamında inceleniyor. Bu kanun da Türk Ceza Kanunlarının 125. Maddesi olarak biliniyor. Bir kişinin onuruna, gururuna, şerefine ve namusuna dil uzatıp bu konularda hakarette bulunmak kanunlar gözünde cezaya tabii tutuluyor. Böyle bir hakarete maruz kalan kişi ya da kişilerin ilk 6 ay içerisinde gerekli mahkemeye başvuru yapması ve şikayetçi olması gerekir. Kişinin vermiş olduğu şikayet dilekçesi ile karşı tarafa soruşturma açılır.

DAVA AÇMAK İÇİN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN ONAY ALMAK ŞART

Eğer bir kişi hakarete uğraması durumunda karşı tarafa mahkeme açmak istiyorsa bunun için öncelikle Cumhuriyet Başsavcılığından onay almak gerekir. Cumhuriyet başsavcılığı delilleri inceleyip, somut bir şekilde yapılan hakareti şikayet olarak görürse kişi bu konuda dava açabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu şikayetçi olacak kişinin pembe dosya içerisinde dilekçesini yazması ve tüm delilleri dosyaya eklemesi gerekir. Yani bazı kişiler ‘’sana hakaret ettiğin için dava açtım’’ diyorsa yalandır, bu davayı açmak in önce onay almak gerekir.

BELGELER OLMAZSA DAVA OLMAZ

Eğer bir kişi bir başka kişiye hakaret davası açmak istiyorsa mutlaka mağduriyete uğradığında dair delil sunması gerekiyor. Aksi halde Cumhuriyet Başsavcılığı dava açılması için onay vermez. Genelde tazminat davasına çevrilir ancak bunun için her iki tarafında ekonomik ve sosyal durumu göz önüne alınır.