Hasta yakınları hastaneyi bastı, sağlık çalışanları set çekti

Hasta yakınları hastaneyi bastı, sağlık çalışanları set çekti

Ankara Keçiören’de bir hastanede yaşanan olay, sağlık çalışanlarına şiddeti bir kez daha gündeme getirdi. Berberde çıkan silahlı kavgada ağır yaralanan kişinin hastanede vefat etmesi üzerine, kişinin yakınları hastaneye gelerek sağlık çalışanlarına saldırdı.

Hastaneye Saldırdılar, Sağlık Çalışanları Sedye ile Korundu
Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir berberde tartıştığı E.K. tarafından silahla vurularak ağır yaralanan A.Ö. için ambulans çağrıldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri ağır yaralı kişiyi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdılar.

Ağır yaralı olarak hemen işlemlerine başlanan ve acil servise kaldırılan A.Ö. ise yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını kaybetti. Vefat ettiğini duyan yakınları ise hastaneye geldiler ve sağlık çalışanlarına zor anlar yaşattılar. Bir sağlık çalışanın telefonu ile kaydettiği görüntülerde sağlık çalışanlarının nasıl zor anlar yaşadıkları an be an kaydedildi. Acil servise girmelerini engellemek için sedye ve kendi çabaları ile kapıyı kapatan sağlık çalışanları zor anlar yaşadı. Daha sonra olay yerine gelen güvenlik ekipleri tarafından vefat eden kişinin yakınları hastaneden uzaklaştırıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklama Geldi
Olay, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti bir kez daha gündeme getirirken, konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaptı. Yazılı olarak yaptığı açıklamada Koca şu ifadeleri kullandı; “ Sağlık çalışanlarına saygı bir insanlık kalitesidir. Dün yani 21 Eylül Pazartesi akşam saatlerinde Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde çekilen görüntüler oldukça üzücü ve düşündürücüdür. Olay şu şekilde gerçekleşmiştir; ateşli silah yaralanması ile hastanemizin acil servisine aynı anda başvuran iki hastadan ağır yaralı A.Ö. canlandırma ünitesine alınmış ancak 1 saatten fazla süren müdahaleye rağmen maalesef kaybedilmiştir. Sorumlu hekim ise hastanın babasına üzücü bilgiyi vermiş, bunun üzerine ise yakınları hastayı görmek istemişler, zorla acil servise girmeye çalışmışlardır. Olanlar çok üzücüdür. Sağlık çalışanlarına saygıyı bir insanlık kalitesi olarak görelim.”