Hatay'daki orman yangını yerleşim alanına sıçradı

Hatay'daki orman yangını yerleşim alanına sıçradı

İskenderun’un Belen ilçesinde meydana gelen orman yangını, kontrol altına alınamadığı için daha da büyüdü. Orman yangının büyümesi ve bu süreçte kontrol edilmemesi nedeniyle, yangın yerleşim yerlerine sıçradı.

Yangın Yerleşim Yerlerini Tehdit Ediyor

Hatay'ın Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi’nin yakınında çıkan orman yangını, yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Yerleşim yerine oldukça yakın bir ormanlık alanda kendisini göstermeye başlayan yangın, saat 10.00 sularında başladı. Yapılan müdahalelerin yangını durdurmak için yeterli olmamasının ardından, yangın bazı evlere sıçradı. Yangının çıkmasıyla birlikte, bölge halkının itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine haber vermesi sonucunda, ekipler yangına hem karadan hem de havadan müdahale etti. Yapılan müdahaleler, yangının büyümesini durduramadı.

Yangının Trafo Patlamasından Çıktığı Tahmin Ediliyor

Yangın nedeni olarak trafo patlaması gösterilirken, yangının büyümesine de rüzgarın etki ettiği söylendi. Müdahale sırasında devam eden şiddetli rüzgar nedeniyle, yangına müdahalenin de zorlaştığının altı çizildi. Rüzgarın etkisiyle ilk etapta Belen ilçesinin Sarımazı Mahallesi’ne sıçrayan yangının, kontrol altına alınamaması halinde İsmet İnönün Mahallesi'ni de etkileyeceği söylendi.

Yangın, sadece yerleşim alanlarına sıçramakla kalmadı. Yaşanan afetten etkilenen bir de fabrika olduğu açıklandı. Evlere sıçramasıyla birlikte ev ve araç sahipleri mallarını terk ettiler. Yangının sıçradığı Arsuz ilçesi Nardüzü Mahallesi'ndeki fabrikaya da yine itfaiye ekipleri müdahale etti. Fabrikaya sıçrayan yangında can kaybı yaşanmasa da dumandan etkilenenler oldu. Dumandan etkilenen vatandaşlara da sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

Yangına dair açıklama yapan Hatay Valiliğ açıklamasında, “9 Ekim 2020 Cuma günü saat 10.00 sıralarında İskenderun ve Belen İlçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale ekipler tarafından yapılmakta olup, şiddetli rüzgarlarında etkisi ile büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerini kullandı. Risk altındaki yerleşim yerlerinin tahliye edildiği dile getirilirken, valiliğin kamuoyunu gelişmelerden haberdar edeceği söylendi.