Hava sıcaklıkları 10 derece düşüyor, soğuk havalara dikkat!

Hava sıcaklıkları 10 derece düşüyor, soğuk havalara dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre mevsim normallerinin üzerinde seyretmekte olan sıcaklıklar, yarından itibaren yerini sağanaklara ve soğuk havalara bırakacak. Özellikle yurdun batı kesimlerinde yağışlar uzun bir süre devam edecek.

Sıcaklıklar Düşüyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden çıkarılan sonuçlara göre bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden mevsim sıcaklıkları aniden düşüş yaşayacaklar. Yarından itibaren yurdu etkisi altına alacak sağanaklar ile birlikte 10 dereceye kadar varan sıcaklık düşüşleri yaşanacak. Özellikle yurdun batı kesimlerinde, İstanbul, İzmir ve Aydın bölgelerinde yağışların dört gün boyunca devam etmesi bekleniyor. Hafta sonu ise belirli bölgelerde kar soğuğu görülecek. Özellikle uzmanlar hafta sonu havaların çok soğuyacağına dair uyarıda bulundular.

Bir süredir sıcaklıklar, mevsim normallerinin üzerinde seyrediyordu ve bu durum geç yaz izlenimi yaratıyordu. Ancak yarından itibaren yurdun batı kesimlerinde yağış başlayacak ve 4 gün boyunca yağışlar devam edecek, yağışların etkisi ile sıcaklıklarda da önemli düşüşler görülecek. Uzmanların yorumuna göre yarından itibaren Marmara ve Ege bölgelerinde yağış olacağını ve hafta sonuna kadar devam edeceği yönünde uyarıda bulundular.

Hafta Sonu Kış Soğuğu Geliyor

Aynı zamanda uzmanlar beklenmekte olan sıcaklık düşüşün 8 ve 10 derece arasında olacağını, bu nedenle tam bir kış havasının da görüleceği konusunda uyarıda bulundular. Özellikle yağışların etkisi ile azalan hava sıcaklıklarına dikkat çeken uzmanlar, hafta sonunun diğer günlere göre çok daha soğuk geçeceğinden bahsediyorlar. Kar soğuğuna yakın olarak görülecek soğukların nedeni ise Romanya’ya yılın ilk karının yağacağının olması. Bu bakımdan Türkiye’de de yüksek bölgelerde kar yağışları görünme ihtimali yüksek görünüyor.

Öte yandan gün içerisinde aralıklarla devam edecek olan yağışlar da kış yağışlarını andıracaklar. Bu yağışlar ile birlikte Türkiye’ye cephesel yağışlar girmiş olacak ve özellikle İstanbul’da bazı zamanlarda yağışlar kuvvetini arttıracak. Yağışların aynı zamanda Perşembe günü tüm Karadeniz bölgesini, Antalya, Eskişehir ve Ankara’yı da etkilemesi bekleniyor.

Ayrıca uzmanlar Ege bölgesinde de şiddetli yağışların görüleceğini ve aniden düşen hava sıcaklığı yüzünden dolu yağışının da görülebileceğinden bahsederek, dolu yağışına karşı uyarıda bulundular.